Regióny Top

Desivá výpoveď aktéra brutálnej vraždy. Najprv umučili kamaráta, potom okolo neho pálili sviečky

Dvojici obžalovaných Pavlovi J. (vľavo) a Jozefovi H. hrozí za brutálnu vraždu Františka Kršíka až 25 ročný pobyt za mrežami. Zdroj: Glob.sk/juh

ŽILINA – Chcel sa podobať mafiánskym vrahom. Brutálna vražda, ktorá sa stala v žilinskej časti Považský Chlmec, sa dostala pred súd. Smrť 44-ročného Františka majú mať na svedomí dvaja jeho kamaráti. Z výpovede jedného z hlavných aktérov až mrazilo. Po tom, čo sa dialo po brutálnej bitke, zostane normálnemu človeku rozum stáť. Za hrozný čin hrozí páchateľom až 25 rokov za mrežami.

Brutálnemu útoku, ktorý sa stal vo večerných hodinách 3. júna minulého roka, predchádzala hádka medzi poškodeným a jedným z jeho katov. Všetci traja muži sa poznali, lebo žili v záhradkárskej oblasti Považský Chlmec, v mestskej časti Žiliny. Jozef H. (38) a Pavol J. (32) dokonca v rovnakej chatke, ktorá mala pred časom patriť Jozefovi. „Zdedil ju po otcovi a býval tu celoročne. Prichýlil do nej aj Pavla, ktorý mal byť bez strechy nad hlavou. Jozef bol ale veľmi divný, ale aj veľmi nebezpečný, pretože neraz strieľal z plynovej pištole a niektorých ľudí ohrozoval aj motorovou pílou. Zrejme mal nejaké psychické problémy,“ vraveli o Jozefovi susedia zo záhradkárskej kolónie.

Obžalovaných zadržala polícia niekoľko dní po ich ohavnom čine. Zdroj: Archív

Údery, kopance a skákanie po hlave

Ako prvý predstúpil pred senát Pavol J., ktorý vo svojej výpovedi uviedol aj to, že Jozef mal veľa exekúcií. Aby sa im vyhol, chatku, ale aj celý svoj majetok, prepísal na kamaráta Františka Kršíka. Práve ten sa mu mal neraz vyhrážať, že príde o všetko, lebo ju po dovŕšení plnoletosti Jozefovho syna prepíše práve na neho. A toto bolo pre neho zrejme priveľa. Počas jednej z návštev sa medzi Jozefom a Františkom strhla hádka, ktorá vyústila v brutálnu bitku. Pavol s Jozefom mali Františka najmenej dve až tri hodiny kopať nohami do hlavy a ostatných častí tela,  striedavo mu mali skákať na hlavu. „Ja som ho nebil, to Jozef,“ bránil sa pred súdom Pavol, ktorý síce priznal svoju účasť na brutálnom čine, hlavný diel viny ale odmietal. „Dal som Ferovi iba pár úderov anténou a gumovým lanom, aj to asi len dva až trikrát po chrbte, rukami som ho ale nebil,“ vravel pri výpovedi. Hlavný diel bitky mal mať podľa neho Jozef, ktorý mal Františka rukami doslova umlátiť do bezvedomia,  potom ho mal ešte aj dokopať. To, čo sa dialo potom, bolo doslova desivé.

Pavol J. sa síce k účasti na čine priznal, ale ako hlavného vinníka brutálnej vraždy označil spoluobžalovaného Jozefa. Zdroj: Glob.sk/juh

Neuveriteľné veci pri mŕtvom tele

Pavol vo svojej výpovedi opísal aj to, ako polomŕtveho Františka ešte zavreli do suda s vodou a odišli na chvíľu preč. „Keď sme sa vrátili skontroloval som mu pulz, no ešte žil, preto ho Jozef nakázal preložiť do vane. Jozef potom priniesol lano a vybrali sme Fera zo suda, pričom sme ho lanom za krk oň priviazali, aby sa nehýbal,“ opísal kroky dvojice Pavol. Františkovi potom prehľadali ľadvinku, vzali doklady a asi 50 eur. Pavol s Jozefom sa mali následne vybrať pohľadať miesto, kam Františkove telo odhodia. „Všetko to riadil Jozef. Bál som sa ho, a tak som nič nepodnikal. Keď sme sa vrátili, už nežil,“ povedal ďalej obžalovaný Pavol. To, čo sa dialo potom, vyrážalo dych. „Jozef uložil okolo vane s telom sviečky a zapálil ich. Stále opakoval: Fero, prepáč, ja som ti nechcel takto ublížiť, ale musel som, pretože si ma k tomu prinútil! Potom sviečky zhasol, pričom mi hovoril, že takto to robili Černák so Salingerom,“ vypovedal desivé svedectvo Pavol. František mal byť Jozefov najlepší kamarát, aj preto na neho prepísal kvôli exekúciám celý svoj majetok. Podľa Pavla mal desivý čin Jozef zakončiť tak, že sa pri mŕtvom kamarátovom tele modlil.

Jozef H. ešte k brutálnemu činu nevypovedal, no podľa jeho spoluobžalovaného Pavla J. bol hlavným aktérom práve on. Zdroj: Glob.sk/juh

Plán jedného z obžalovaných

Dvojica mužov mala po zvláštnom obrade vybrať Františka z vane, zabaliť mu hlavu s nohami do igelitového vreca na odpadky a telo zabaliť do starej plachty, ktorú ešte zviazali špagátom. „Všetko som to robil pod nátlakom a zo strachu, že to, čo Jozef spravil Ferovi, spraví aj mne. Nehybné telo sme hodili do kufra jeho auta a zaviezli k priehrade. Tam sme ho vyložili z auta a Jozef ho doslova skopal do vody. Oblečenie mŕtveho sme hodili do kontajnera na cintoríne a išli sme späť na chatku,“ dodal Pavol, podľa ktorého mal Jozef hrozný čin opísať svojej frajerke v Kysuckom Novom Meste. Tá mu s plačom povedala, aby ušiel zo Slovenska preč a niekde sa ukryl,“ povedal ešte obžalovaný Pavol. Františkovu nezvestnosť ohlásila na polícii jeho partnerka. Keď prišli policajti na Jozefovu chatku nenašli ho, ba nevšimli si ani krvavé stopy, ktoré mal Jozef dobre zamaskovať. Jozef vraj nechcel Pavla z chaty pustiť preč, ba podľa Pavla mal plánovať útek aj so svojou frajerkou, pričom doma chcel nechať svoju ženu i syna. Pavol, ktorý už bol trestaný za úverový podvod, povedal súdu aj to, že Jozef chcel Františkove doklady zneužiť na úverový podvod, ktorý mal spáchať práve Pavol.

Účasť na čine zo strachu pred smrťou

Pred súdom ešte nevypovedal druhý z obžalovaných – Jozef, ktorý mal byť podľa Pavla pri brutálnej bitke najaktívnejší. „Môj klient sa na bitke nepodieľal žiadnym spôsobom, bol iba jej pasívnym účastníkom, ktorý sa toho celého zúčastnil najmä zo strachu pred druhým obžalovaným. Bál sa totiž, že dopadne rovnako ako ten, ktorý pri bitke zomrel. Jednoducho bol pod nátlakom, všetko je mu úprimne ľúto a pozostalým sa za to všetko ospravedlnil s tým, že im nahradí v prípade uplatnenia spôsobenú škodu. Ujsť od toto celého nemohol aj preto, že spoluobžalovaný na neho dlhodobo vyvíjal nátlak a rovnaké vyhrážky, aké boli u poškodeného,“ povedal Pavlov obhajca Rastislav Otruba. „Obžalovaný vo svojom vyhlásení na predchádzajúcom pojednávaní priznal vinu, ktorú súd prijal, ale musel vypovedať aj preto, že vo veci je obžalovaná aj druhá osoba, takže je potrebné ozrejmiť okolnosti skutku,“ uviedol prokurátor. Telo nebohého Františka mali hodiť Jozef s Pavlom do kanála rieky Váh. Jeho telo vyplavila voda vo štvrtok 13. júna neďaleko Bytče.

Obžalovaný Pavol J. si pri predvádzaní pred súd snažil ukrývať tvár za kapucňu svojej mikiny. Zdroj: Glob.sk/juh