Domáce Martin Regióny Spoločnosť Top Žilina

DEŇ PO ÚTOKU Vrútky sa spamätávajú z tragédie. Minulosť útočníka otvára mnoho otázok

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

VRÚTKY – Štvrtková tragédia, ktorá sa stala vo Vrútkach na základnej škole, otriasla Slovenskom. Ľudia hovoria nielen o mladom útočníkovi, ale aj o hrdinovi krvavej tragédie, ktorým sa stal zástupca riaditeľa školy, ktorý obetoval svoj život pre to, aby ochránil žiakov a svojich kolegov. Ako vyzerajú Vrútky deň po strašnej tragédii? V akom stave sú pacienti, ktorí boli napadnutí a kto je útočník, ktorý sa včera vlámal do školy?

 

Bolo krátko pred poludním, keď do Spojenej školy na Ulici M. R. Štefánika vrthol ozbrojený bývalý žiak, rozbil sklenenú výplň a útočil na pracovníkov školy a aj žiakov. Smrteľne zranil zástupcu školy Jaroslava Budza, ktorý obetoval svoj život, aby zabránil tragédii a ochránil svojich kolegov a žiakov. Učiteľovi matematiky a chémie sa to ale stalo osudným a napriek veľkej snahe záchranárov sa ho nepodarilo oživiť.

„Následne vbehol do najbližšej triedy, ktorú mal po pravej ruke, a tam napadol učiteľku a dve deti,“ doplnil policajný prezident Milan Lučanský. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka následne zastrelila polícia. Bilancia je hrozivá – dvaja mŕtvi a piati zranení, medzi nimi aj dve deti. Viac ste sa dočítali TU. 

Pásky zmizli, ostali iba spomienky. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Útočník má trestnú minulosť

Podľa medializovaných informácií mal 22-ročný Martinčan na svedomí už aj podobný incident. Podľa TA3 na železničnej stanici napadol jej zamestnankyňu, pričom bol ozbrojený dvoma dlhými nožmi. Za tento útok bol obvinený a následne aj odsúdený. Informácie nám potvrdili z Krajského súdu v Žiline, ktorý o osude mladého muža rozhodoval. “Sudca pre prípravné konanie rozhodol trestným rozkazom tak, že obvineného uznal za vinného zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania, za čo mu uložil trest odňatia slobody vo výmere osem mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 18 mesiacov. Zároveň mu uložil trest prepadnutia veci, a to 2 kusov nožov. Obvinený aj prokurátor sa vzdali práva podať odpor proti trestnému rozkazu,” vysvetlil zástupca hovorkyne súdu Jozef Michňa. Podľa televízie však orgány činné v trestnom konaní nežiadali psychologický posudok odsúdeného.

V súčasnosti je v martinskej univerzitnej nemocnici hospitalizovaných päť zranených osôb. Ako Glob.sk informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová, učiteľka, ktorú hospitalizovali s vážnymi bodnými ranami v hrudníku, včera podstúpila náročnú operáciu. Aktuálne je jej zdravotný stav stabilizovaný. “Dvaja zasahujúci príslušníci policajného zboru sú so strelnými poraneniami nôh hospitalizovaní na Traumatologickom oddelení UNM,” uviedla Kapustová. V nemocnici ležia aj dve zranené deti – dievča a chlapec. “Dievčatko bolo prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti Kliniky detí a dorastu UNM. Malo bodné poranenia hrudníka, podstúpilo operáciu a je v stabilizovanom stave. Chlapec, ktorý utrpel bodné poranenia hrudníka a brucha, je rovnako po náročnej operácii. Je hospitalizovaný na Klinike detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny UNM a jeho zdravotný stav je aktuálne stabilizovaný,” uzavrela hovorkyňa nemocnice.

V UNM je hospitalizovaných päť zranených ľudí včerajšej tragédie – medzi nimi aj deti. Zdroj: Glob.sk/juh

Posttraumatické šoky riešia psychológovia

V súčasnosti sa na mieste naďalej zdržiavajú psychológovia, duchovní a ďalší policajný personál. Ide o tím posttraumatickej intervenčnej starostlivosti ministerstva vnútra. “Starostlivosť poskytujú deťom, učiteľom, ale aj ich rodinným príslušníkom. Keďže ich činnosť intenzívne pokračuje a k dispozícií budú aj v priebehu budúceho týždňa, nie je priestor na poskytovanie podrobnejších informácií,” uviedli z tlačového odboru rezortu.

Okrem toho ruku k dielu poskytol aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Na miesto udalosti podľa neho dorazili aj členovia Národného krízového klinického tímu na ministerstve zdravotníctva. “Boli okamžite ochotní vycestovať do Vrútok. Vyslal som dvanásť terapeutov a už pomáhajú rodinám, triednej učiteľke aj deťom, ktoré zažili tento ohavný skutok. Tento typ pomoci som ponúkol aj pacientom v UNM,” uzavrel minister zdravotníctva.

Pred školou zapálilo sviečku za hrdinu Vrútok množstvo ľudí. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

Gröhling sa chystá na stretnutie so zriaďovateľmi škôl

Na škole v súčasnosti visí čierna vlajka, jej žiaci sú dnes doma. O prípadnom otvorení školy musí v súčasnosti rozhodnúť krízový štáb mesta. Z okolia školy už zmizli policajné pásky, smutnú udalosť pripomínajú horiace sviečky, ktoré pred brány školy umiestnili okolidúci. Podľa primátora mesta Branislava Zacharidesa škola splnila všetky nariadenia zákona o školskom poriadku. To, že škola postupovala podľa zákona, potvrdil aj tlačový odbor ministerstva školstva. “Podľa tohto zákona majú riaditelia škôl zabezpečiť a upraviť podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany detí i žiakov pred diskrimináciou alebo násilím. Toto splnila aj škola vo Vrútkach, kde sa táto tragédia stala – mali uzamknutý vchod, je tam vrátnica so školníkom. Išlo tak o násilné vniknutie, čo by kamera nezabezpečila,” povedali z rezortu. Ako dodali, budúci týždeň má minister školstva Branislav Gröhling stretnutie so zriaďovateľmi škôl, kde budú diskutovať, ako zabezpečiť väčšiu ochranu detí na školách. Bližšie podmienky vraj nemajú dohodnuté. “Musia o tom rokovať a dohodnúť sa, kto čo vie zabezpečiť, a čo by podľa ich názoru mohlo fungovať,” dodali z tlačového odboru.

Vyznamenia In Memoriam?

K veci sa vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič. Ten vyjadril hold zástupcovi riaditeľky Jaroslavovi Budzovi a vyjadril česť jeho pamiatke za jeho odvahu a hrdinstvo. Okrem iného išlo o učiteľa matematiky a chémie. “HRDINU a obyčajného človeka – skvelého učiteľa Jaroslava Budza, ktorý dnes obetoval vlastný život, aby zachránil životy iných, oficiálne navrhnem pani prezidentke na udelenie štátneho vyznamenania In Memoriam,” napísal následne.