Spoločnosť Zahraničné

Deň na Zemi bol kedysi kratší. Rok, naopak, dlhší. Ukázala to štúdia

Zdroj: archív

WASHINGTON – Počas éry dinosaurov bol deň na Zemi asi o pol hodinu kratší než dnes – a rok trval 372 dní. Tvrdí to nová štúdia, o ktorej v piatok napísala webová stránka americkej stanice CNN.

 

Vedci na svoje zistenia prišli výskumom ulít datovaných do obdobia neskorej kriedy pred približne 70 miliónmi rokov.

Druhohorné mäkkýše podľa vedcov zaznamenávali svoj život v každodenných krúžkoch na svojich ulitách, čo vedcom umožnilo analyzovať bežný denný a ročný cyklus v danom období.

“Máme asi štyri až päť dátových bodov za deň, a to je niečo, čo sa v geológii takmer nikdy nepodarí. Je to úžasné,” povedal Niels de Winter, hlavný autor štúdie a analytický geochemik z Bruselskej slobodnej univerzity (Vrije Universiteit Brussel, VUB).

Vedci tvrdia, že počet dní v roku sa počas histórie Zeme skracoval, dĺžka dňa – naopak – rástla. Môže za to gravitácia Mesiaca, ktorá spomaľuje zemskú rotáciu.

Štúdia takisto opisuje podmienky, v ktorých mäkkýše žili. Vtedajšie oceány boli teplejšie než dnešné. Teplota vody dosahovala až 40 stupňov Celzia v lete a 30 stupňov v zime.

Vedci však majú k dispozícií iba obmedzený počet vzoriek. Mäkkýš, ktorého skúmali, žil vo vtedajšej tropickej oblasti na území dnešného Ománu, kde sa v súčasnosti nachádza púšť.