Domáce Prezidentské voľby Top

Deň D je tu! Slovensko si dnes zvolí nového prezidenta

Zdroj: GLOB / Peter Korček

BRATISLAVA – Veľké finále. Deň D je tu a my si volíme novú hlavu štátu na najbližších päť rokov. V boji o prezidentské kreslo zostali už len dvaja najsilnejší kandidáti. Slováci sa dnes definitívne rozhodnú medzi Marošom Šefčovičom a Zuzanou Čaputovou. Meno novej hlavy štátu sa dozvieme už o niekoľko hodín.

 

Osud prezidentských kandidátov bude mať dnes v rukách viac ako 4,45 milióna oprávnených voličov. Tento rok po prvýkrát k hlasovacím urnám môže pristúpiť 17,5-tisíc prvovoličov. V prvom kole volieb ani jeden z prezidentských kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu. Práve preto sa dnes koná druhé kolo volieb, do ktorého postúpili dvaja najsilnejší kandidáti. Voliči 16. marca do druhého kola posunuli Zuzanu Čaputovú, ktorej dalo hlas 40,6 percenta voličov. Maroš Šefčovič si zasa získal 18,7 percenta voličov.

Svoju občiansku povinnosť si dnes budete môcť splniť v jednej z 5 940 volebných miestností, ktoré otvoria svoje brány už o 7:00 a pre voličov budú prístupné do 22:00.

V prvom kole vyjadrilo podporu Zuzane Čaputovej 40,6 percenta voličov. Maroš Šefčovič si zasa získal 18,7 percenta hlasov. Zdroj: koláž/TASR

Moratórium a jeho vtipné momenty

Aj s druhým kolom prezidentských volieb sa neodmysliteľne spája volebné moratórium. Od 27. marca (23:59) až do uzatvorenia volebných miestností, teda do 30. marca (22:00), platí prísny zákaz na zverejňovanie akýchkoľvek informácií, ktoré by mohli uškodiť, prípadne vyzdvihnúť jedného z prezidentských kandidátov. Pokiaľ sa však opäť staneme svedkami nečakaných excesov, ako v prípade prvého kola prezidentských volieb, predĺži sa nielen otvorenie volebných miestností, ale aj volebné moratórium.

V prvom kole sa o chaos a predĺženie moratória postaral podgurážený poslanec v obci Medzany. S dvomi promile v krvi vtrhol do volebnej miestnosti, ukradol volebnú urnu, vybehol s ňou von a agresívne ju hodil o zem. Privolaná polícia následne uzavrela volebnú miestnosť na viac ako hodinu. Muž za svoje neuvážené vyčíňanie nakoniec neskončil vo väzení, ale “len” s dvojročnou podmienkou.

Volebné moratórium začalo platiť od 27. marca (23:59) a skončí sa až po uzavretí volebných miestností. Zdroj: TASR / Milan Drozd

Ako na to

Pokiaľ ste už definitívne rozhodnutí komu udelíte svoj hlas, zostáva vám už len posledný krok. Potom ako vás volebná komisia zapíše do zoznamu voličov a odovzdá vám hlasovací lístok, za plentou ho už stačí len správne vyplniť. Na to, aby váš hlas bol platný, musíte zakrúžkovať poradové číslo, ktoré sa nachádza vedľa vášho favorita. Z posledných dvoch kandidátov na prezidenta si môžete vybrať len jedného.

Chybovať je ľudské a pokiaľ sa vám stane, že sa pomýlite, či sa na poslednú chvíľu rozhodnete pre iného prezidentského kandidáta, nemali by ste v hlasovacom lístku nič škrtať. Postačí, ak si od komisie vypýtate nový hlasovací lístok a svoju voľbu zopakujete. Zle označený lístok v žiadnom prípade nesmiete hádzať do koša. Vo volebných miestnostiach sú pre takéto prípade pripravené špeciálne urny, do ktorých je neprávne vyplnený hlasovací lístok potrebné vhodiť. 

Hlas pre vášho favorita sa bude rátať iba vtedy, ak správne vyplníte hlasovací lístok. Zdroj: SITA / Marko Erd