Politika Zahraničné

Demonštranti v Hongkongu narušili prevádzku metra a vyzývali na generálny štrajk

Demonštranti v Hongkongu narušili prevádzku metra. Zdroj: TASR/AP

HONGKONG – Prodemokratickí demonštranti ochromili v pondelok ráno hongkonské metro a začali tak ďalší deň protestov v tejto nepokojmi zmietanej administratívnej oblasti Číny. Informovala o tom agentúra AFP. 

 

V rámci svojej poslednej akcie blokovali demonštranti oblečení v charakteristických čiernych tričkách dvere na súpravách hongkonského metra a bránili tak ich zatvoreniu. Takýmto spôsobom sa im podarilo zapríčiniť vážne meškania mestskej podzemnej železnice.

Demonštranti zároveň požadovali, aby sa v pondelok v oblasti konal generálny štrajk. V ten istý deň popoludní, by mali uskutočniť vlastné akcie protestu aj študenti miestnych vysokých škôl.

Protesty v Hongkongu trvajú už tri mesiace. Prodemokratickí protestujúci žiadajú stiahnutie sporného zákona, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny, nezávislé vyšetrenie protestov v súvislosti s násilnými zásahmi polície, ako i to, aby sa protesty prestali nazývať “výtržnosťami”, aby boli zadržaní ľudia zbavení obvinení a aby sa začalo s reformou politiky.