Spoločnosť Zahraničné

Demonštranti na bicykloch v Nemecku požadovali opatrenia na ochranu klímy

Demonštranti na bicykloch v Nemecku požadovali opatrenia na ochranu klímy. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Približne 200 ľudí sa v piatok ráno zúčastnilo v nemeckej metropole Berlín na protestnej cyklistickej jazde, ktorá bola súčasťou celosvetovej vlny štrajkov za dôraznejšie kroky v boji proti zmene klímy. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Niekoľko desiatok mladých demonštrantov sa zhromaždilo priamo pred úradom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, kde si rozložili stany.

Na podporu boja proti klimatickej zmene sa v Berlíne uskutočnilo aj viacero ďalších protestných akcií. V mestskej časti Mitte aktivisti páskami na krátku dobu zablokovali veľkú križovatku.

Na diaľnici v mestskej časti Tempelhof vyvesili protestný plagát s heslom: “Čisté autá sú špinavou lžou”.

Napoludnie sa začalo protestné stretnutie pred Brandenburskou bránou, na ktorom jeho organizátori očakávali až 10.000 účastníkov.

V celom Nemecku je naplánovaných – podľa údajov mládežníckeho hnutia Piatky za budúcnosť – viac než 530 demonštrácií. Blokády ulíc ohlásili viaceré skupiny, ako napríklad environmentálne hnutie Extinction Rebellion.

Štrajky a protesty za ochranu klímy sa konajú v mnohých mestách naprieč Nemeckom, napríklad vo Frankfurte nad Mohanom, Hamburgu či Brémach. Vo Freiburgu vyšlo do ulíc viac než 20.000 ľudí.

V rámci medzinárodného týždňa štrajkov, ktorý sa začína v piatok, ohlásili aktivisti protesty vo vyše 2600 mestách na území 160 štátov.

Vláda schválila opatrenia na ochranu klímy, demonštrantov neuspokojili

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dosiahla v piatok – po 18 hodinách rokovaní – dlhoočakávanú dohodu týkajúcu sa rozsiahleho balíka opatrení na ochranu klímy. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje z koalície.

“Uzavreli sme dohodu s mnohými opatreniami a ročným monitorovacím mechanizmom” na dosiahnutie klimatických cieľov, uvádza vládny zdroj.

Rokovania vlády o takzvanom klimatickom balíku opatrení na znižovanie emisií oxidu uhličitého, odštartovali vo štvrtok večer a trvali viac než 18 hodín. Ako uviedol denník Süddeutsche Zeitung, na schválený balík bolo celkovo vyčlenených 50 miliárd eur.

Oficiálne ho v predstaví v piatok popoludní spolková vláda.

V rámci dosiahnutej dohody bola napríklad stanovená cena uhlíka, v rámci schémy obchodovania s emisiami, na 26,30 eura. Inštalovanie nových vykurovacích zariadení na vykurovací olej bude od roku 2025 v Nemecku zakázané.

Balík počíta aj s postupným nárastom cien benzínu a nafty a tiež so zvýšením daní v leteckej doprave, uvádza agentúra DPA.

Mládežnícke hnutie Piatky za budúcnosť však vyjadrilo s prijatým balíkom opatrení nespokojnosť a na sociálnych sieťach sa začal šíriť hashtag “Not my Klimapaket”.

Cieľom spolkovej vlády je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Z terajších 866 miliónov ton sa majú znížiť na 563 milión ton ročne.

V Berlíne pred Brandenburskou bránou sa v rámci medzinárodného týždňa klimatických štrajkov v piatok koná demonštrácia, na ktorej sa podľa usporiadateľov zhromaždilo už 80.000 ľudí.