Zahraničné Politika

Demokracia nemôže byť pre pandémiu COVID-19 zrušená, povedal Sassoli

Demokracia nemôže byť pre pandémiu COVID-19 zrušená, povedal Sassoli. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Európsky parlament (EP) otvoril vo štvrtok predpoludním mimoriadne plenárne zasadnutie bez fyzickej účasti europoslancov. Témou série hlasovaní prostredníctvom elektronického systému sú naliehavé opatrenia Európskej únie zamerané na boj proti pandémii COVID-19 vrátane podpory systémov zdravotnej starostlivosti a finančnej pomoci členským štátom, ktoré sú najviac postihnuté súčasnou krízou.

 

Ide o historicky prvé plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré využíva diaľkové hlasovanie.

Predseda europarlamentu David Sassoli, ktorý  “virtuálne” zasadnutie vedie, na jeho úvod uviedol, že EÚ zažíva mimoriadnu a neočakávanú situáciu.

“V posledných týždňoch sme museli prijať bezprecedentné rozhodnutia a snažiť sa predvídať rýchlo sa meniace okolnosti na ochranu zdravia zamestnancov a poslancov a zároveň zabezpečiť, že demokratická práca inštitúcie môže pokračovať. Museli sme, samozrejme, spomaliť. Nezastavili sme sa však, pretože demokraciu nemožno uprostred tejto dramatickej krízy zastaviť. Je skutočne našou povinnosťou v týchto ťažkých časoch slúžiť našim občanom. Ako zákonodarcovia máme prostriedky, možnosť a povinnosť pomáhať,” opísal situáciu Sassoli.  Upozornil, že europoslanci, aj keď na diaľku, sú zjednotení a odhodlaní prispieť k boju proti pandémii koronavírusu tým, že zaručia, že demokratická práca parlamentu bude pokračovať.

Sassoli pripomenul, že pandémia si vyžiadala život aj jedného z externých zamestnancov EP.  “Chcem vzdať úctu všetkým tým ľuďom, ktorí každý deň s odvahou a odhodlaním bojujú proti tomuto vírusu, všetkým chorým, zdravotníckym pracovníkom, ktorí neúnavne pracujú naprieč Európou, a tiež občanom, ktorí zodpovedným správaním pomáhajú pri odstránení tejto pandémie,” odkázal Sassoli.

Europoslanci schvaľujú urgentné opatrenia Európskej únie na boj proti pandémii COVID-19. Spolu s predstaviteľmi Európskej komisie a predsedníctva Rady EÚ prerokujú potrebu intenzívnejšej koordinácie reakcie Únie na šírenie nákazy COVID-19.

Hlasovať budú o návrhu, ktorý leteckým spoločnostiam umožní dočasne nevyužívať prevádzkové intervaly bez hrozby ich straty; tiež o návrhu na urýchlené vyčlenenie 37 miliárd eur na podporu občanov, regiónov a krajín bojujúcich s pandémiou koronavírusu a s jej následkami; a v neposlednom rade hlasovať budú aj o rozšírení pôsobnosti Fondu solidarity na krízy verejného zdravia, čo by Európskej únii umožnilo poskytnúť tento rok členským štátom pomoc v objeme 800 miliónov eur.