Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Definitívny koniec Galka a spol.? Demokratická strana ich nechce na kandidátke

Ľubomír Galko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí sa iba na jeseň minulého roka pripojili k Demokratickej strane (DS), sa nakoniec možno o hlasy voličov vo voľbách uchádzať nebudú. Šéf strany Michal Kravčík ich vyzval k odchodu z kandidátky. Vysvetlil to tým, že stratili jeho dôveru.

 

Stalo sa tak potom, ako sa siedmi odídenci z SaS – Ľubomír Galko, Natália Blahová, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Miroslav Ivan a Radoslav Pavelka – prezentovali ako prítomní na začiatku dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu a tým umožnili jej otvorenie. Dokopy sa v sále prezentovalo 77 poslancov, na otvorenie schôdze bola potrebná prítomnosť 75.

Odchod z kandidátky 

To, či bude schôdza otvorená, bolo do poslednej chvíle otázne. Viaceré strany totiž nesúhlasili s tým, aby sa pár dní pred voľbami riešili dvojnásobné prídavky na dieťa, 13. dôchodok či rušenie diaľničných známok. Všetky body majú byť, okrem toho, pre krátkosť času prerokované v zrýchlenom legislatívnom konaní. Viacerí poslanci svoj nesúhlas dnes demonštrovali tým, že počas prezentovania sa svoje preukazy nevložili do na to určeného zariadenia, hoci v sále prítomní boli. To však neurobili “galkovci,” a tesne tak napomohli k otvoreniu schôdze. Predseda DS Michal Kravčík to na svojom Facebooku zareagoval tým, že “poslanci NRSR na čele s Galkom sa rozhodli podieľať na volebnej korupcii.” Stratili tým definitívne jeho dôveru a preto ich požiadal, aby odišli z kandidačnej listiny strany.

Galko po hlasovaní o otvorení schôdze argumentoval tým, že z politických strán, ktoré si hovoria demokratická opozícia, za nimi nikto nebol a nerokoval s nimi o spoločnom postupe. “Sme v robote a sme pripravení pracovať a vysvetliť v rozprave, čo si o jednotlivých návrhoch smerákov myslíme,” uviedol. Neskôr na brífingu odmietol, že by rokovali o otvorení schôdze so Smerom-SD a SNS. „Pán Kravčík konal v menších emóciách. Mali sme však telefonát a dohodli sme sa, že si počas schôdze svoje postoje obhájime,“ dodal Galko. V sále sa dnes kvôli roztržkám pri rečníckom pulte nerokuje. Schôdza má pokračovať až zajtra ráno.

Galko tvrdí, že so Smerom ani SNS dohodu nemali. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vysokopostavení

Spomínaní poslanci opustili SaS na jeseň minulého roka po tom, ako sa nezhodli s jej predsedom Richardom Sulíkom. Krátko na to oznámili, že svoje sily sa rozhodli spojiť s Demokratickou stranou. V tom čase sa v kuloároch hovorilo aj o ich možnom pripojení sa k iným subjektom, k ničomu k toho však nedošlo. Problémom mali byť najmä osoby Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára.

V Demokratickej strane získali hneď po príchode výrazné postavenie. Jozef Rajtár sa stal ich jednotkou na kandidátke a vysoko sa na nej umiestnili aj zvyšní poslanci. Natália Blahová dostala číslo tri, Ľubomír Galko štyri, Miroslav Ivan päť. Renáta Kaščáková mala číslo jedenásť, Vladimír Sloboda pätnásť a Radoslav Pavelka šestnásť.

Radoslav Pavelka, Ľubomír Galko, Natália Blahová a Jozef Rajtár sú tiež členmi predsedníctva strany.

Galko, Blahová a Rajtár sa zároveň stali aj tvárami bilbordov strany.

Mohlo by vás zaujímať: