Domáce Spoločnosť

Darcovia orgánov vlani na Slovensku zachránili stovky ľudských životov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Darcovstvo a transplantácie orgánov zachránili vlani na Slovensku 259 ľudských životov. Vďaka transplantačnej aktivite sa zaradilo medzi vyspelé krajiny ako Taliansko, Dánsko či Nemecko. V celkovom rebríčku z krajín Európskej únie (EÚ) si tak zlepšilo svoju pozíciu. TASR o tom pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva orgánov informovala Slovenská transplantologická spoločnosť. Tento rok bol transplantačný program zasiahnutý pandémiou nového koronavírusu.

 

“Pandémia zasiahla aj do výberu vhodných pacientov na transplantáciu orgánu, keďže ide o špecifickú skupinu pacientov vnímavejších na infekcie, teda aj na koronavírus SARS-CoV-2. Situáciu komplikujú aj karanténne opatrenia a nutnosť prispôsobovať prevádzku v transplantačných centrách epidemiologickej situácii príslušných nemocníc a regiónu,” uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská.

Doplnila, že protiepidemiologické opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom boli prijaté tak, aby zaistili bezpečnosť odberu orgánov a transplantácií, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia či života pacientov a zdravotníkov zapojených do multidisciplinárneho procesu, a tak, aby sa transplantačný program nezastavil. Slovenská transplantologická spoločnosť poukazuje na darcovstvo kampaňou Sedem životov už päť rokov. Systematická práca v oblasti identifikácie darcov posunula Slovensko na 15. miesto v rebríčku úspešnosti orgánových transplantácií medzi krajinami EÚ, čím si Slovensko zlepšilo svoju pozíciu o sedem miest.

Prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa priblížil, že denne zomiera v rámci celej Európy 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku plne funguje transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň. Ako dodal, spoločnosť verí, že celospoločenským zodpovedným prístupom a dodržiavaním protiepidemiologických opatrení sa podarí udržať odberový a transplantačný program na Slovensku aktívny aj počas druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.