Politika Zahraničné

Dánsky premiér Rasmussen odstupuje po prehratých voľbách

Dánsky premiér Rasmussen odstupuje po prehratých voľbách . Zdroj: TASR / AP

KODAŇ – Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok po porážke v parlamentných voľbách odstúpil z funkcie. Rasmussen svoje rozhodnutie oznámil kráľovnej Margaréte II. a korunnému princovi Frederikovi. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

 

Odstupujúci premiér po stretnutí s kráľovnou novinárom povedal, že o tom, ako skoro dôjde k zostaveniu novej vlády, “nemá predstavu”.

Rasmussen svoju demisiu avizoval po zverejnení predbežných výsledkov v noci na štvrtok, keď bolo zrejmé, že jeho stredopravý blok utrpel výraznú stratu. Dodal, že bude pokračovať vo funkcii ako dočasný premiér až do vymenovania novej vlády.

Kráľovná sa podľa agentúry DPA už čoskoro stretne so stranami, aby oznámila, koho poverí rokovaniami o zostavení novej vlády.

Vládu sa teraz pokúsi zostaviť víťazný blok stredoľavých strán vedený Sociálnymi demokratmi, dodala agentúra AP. Predsedníčka dánskych opozičných Sociálnych demokratov Mette Frederiksenová deklarovala v noci na štvrtok víťazstvo v stredajších parlamentných voľbách. Potvrdila tiež, že sa chce stať budúcou dánskou premiérkou. Vytvorenie koalície s Rasmussenovou Liberálnou stranou odmietla.

Z predbežných výsledkov volieb, zverejnených po zrátaní všetkých odovzdaných hlasov, vyplýva, že strana Sociálni demokrati a štyri ďalšie stredoľavé subjekty budú mať v novom 179-člennom parlamente tesnú väčšinu 91 kresiel. Po štyroch rokoch v opozícii sa tak zrejme dostanú k moci Sociálni demokrati, ktorí získali 25,9 percenta hlasov a stali sa tak najsilnejším politickým subjektom.

Rasmussenova vládna Liberálna strana získala vo voľbách 23,4 percenta hlasov a oproti súčasnému stavu si polepšila o deväť kresiel. Avšak ňou vedený blok pravicovo orientovaných strán získal celkovo len 75 kresiel, takže stratil doterajšiu parlamentnú väčšinu.