Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Dánsko chce ubytovať nebezpečných azylantov na ostrove. Miestni sa búria

Obyvatelia mestečka Kalvehave majú z plánov vlády strach. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Dánsko chce pritvrdiť predpisy pre azylantov. Stredo-pravicová vláda s podporou Dánskej ľudovej strany sa v piatok dohodli, že migrantov páchajúcim tresné činy, ale aj tým, ktorým bol zamietnutý azyl, ubytujú na opustenom ostrove Lindholm.

 

Už raz trestaní cudzinci budú musieť v zariadení, ktoré má vzniknúť v roku 2021, čakať na deportáciu. Centrum však nebude žiadnym väzením. Dánsko musí dodržiavať ľudské práva. A ľudia, ktorí si už svoje tresty odsedeli, musia mať možnosť sa slobodne pohybovať. A to aj v tom prípade, že už nemajú povolenie k pobytu. Preto bude k ostrovu aj naďalej plávať trajekt.

Sedemhektárový ostrov je momentálne neobývaný. Nachádzajú sa tam iba vedci. Podľa Bildu tam skúmajú zvieracie nákazy, ako je mor ošípaných a besnota. Vedci z veterinárneho inštitútu Dánskej technickej univerzity majú ostrov opustiť začiatkom budúceho roka. 

Potom sa majú začať práce na zariadení pre odmietnutých azylantov. Podľa rozhodnutia vlády majú byť priestory ostrova dekontaminované.

Obyvatelia blízkeho mestečka Kalvehave nie sú plánom vlády nadšení. Prístav so 600 obyvateľmi je východiskovým bodom pre trajekt, ktorý smeruje na ostrov.

Obyvatelia majú strach

Jedna z obyvateliek mestečka pre dánsky bulvárny denník B.T. priznala, že má strach o svoju bezpečnosť: “Ja som sa s rodinou presťahovala schválne práve sem, pretože sme všetci chceli pokojné a bezpečné prostredie. Pracujem v mobilnej opatrovateľskej službe a často mávame nočné presuny. V budúcnosti budem zo sebou nosiť zariadenie na spustenie poplachu a obranný sprej,” povedala 48-ročná žena.

Súčasne ale dodala, že polícia sa určite postará o prípadné problémy. “Viem, že budú prijaté bezpečnostné opatrenia,” cituje ju denník. Lenže policajti nie sú za rohom. “Trvá až 20 minút, kým sem polícia príde,” dodala Dánka. 

Proti plánu vlády sa už stihli sformovať protestné skupiny. Jedna z nich sa pomenovala “Stopp Camp Lindholm”. Ako informoval Bild, skupina už mala v pondelok 800 členov.

Opozícia kritizuje neľudské zaobchádzanie

“Nechceme týchto ľudí démonizovať,” cituje Bild členov skupiny. “Ale centrum by do Kalvehave, Stege a okolia prinieslo veľkú neistotu,” pokračuje. Iní sa obávajú, že vznikom centra stratí oblasť atraktivitu pre turistov.

Naopak dánska opozícia kritizuje neľudské zaobchádzanie s odmietnutými azylantami, ktoré má v pláne vláda. “Projet predstavuje humanitárny kolaps v dánskej politike,” napísal dánsky “zelený” politik Uffe Elbæk v piatok na Twitteri.