Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Dánsko chce presťahovať migrantov na ostrov prasacieho moru a besnoty

Na ostrove Lindholm má vzniknúť zariadenie pre migrantov. (Google Maps)

BRATISLAVA – Dánska stredo-pravicová vláda poriadne pritvrdila svoju protimigračnú politiku. Odmietnutých žiadateľov o azyl, ako aj cudzincov, ktorí spáchali trestné činy, chce v budúcnosti ubytovať na ostrove v Severnom mori.

Na sedemhektárovom severomorskom ostrove Lindholm bude od roku 2021 fungovať centrum pre ľudí, ktorí majú byť deportovaní z krajiny. V piatok sa na tom zhodla menšinová liberárno-konzervatívna vláda premiéra Larsa Løkke Rasmussena s populistickou ľudovou stranou, ktorá kabinet podporuje.

Doteraz sa na inak neosídlenom ostrove nachádza základňa Dánskej technickej univerzity. Vedci tam skúmajú v izolácii zvieracie nákazy ako sú prasací mor a besnota.

Dánsko chce migrantov nasťahovať na ostrov. (ilustračná fotografia TASR/AP)

Podľa dánskych médií sa vedci z ostrova Lindholm v januári odsťahujú a odovzdajú ho štátu. Minister financií Kristian Jensen povedal: “Nie je to žiadne väzenie, ale cez noc musia byť tam.” Cez deň bude k ostrovu plávať trajekt.

Dánska vláda a ľudová strana sa okrem toho rozhodli stanoviť strop pre zlučovanie rodín. “Teraz hovoríme ľuďom od prvého dňa, že v Dánsku nebudú mocť zostať po zvyšok života. Ubytovanie dostanú len dočasne, pokým sa nebudú môcť vrátiť domov,” povedal Peter Skaarup, predseda frakcie ľudovej strany.

Dánsko už niekoľko rokov presadzuje tvrdý kurz proti migrantom, ktorého cieľom je zabrániť žiadateľom o azyl vstúpiť do krajiny.  Za posledné štyri rokyparlament schválil viac 70 sprísňujúcich legislatívnych opatrení, vrátane “šperkového zákona” z roku 2016. Ten umožňuje polícii zhabať migrantom všetky cennosti, ktoré majú pri sebe. Jedinými výnimkami sú mobilné telefóny a snubné prstene.