Zahraničné

Dánsko a Island pre nárast infikovaných sprísňujú epidemiologické opatrenia

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

REYKJAVÍK – V hlavnom meste Islandu Reykjavík nariadili v piatok štvordňové uzavretie barov a nočných klubov v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu. Sprísnenie epidemiologických opatrení oznámilo aj Dánsko, informovala agentúra AFP.

Z 59 nových prípadov nákazy, ktoré zaznamenali na Islande od pondelka, evidovali 58 v oblasti Reykjavíku. Podľa tamojších epidemiológov najmenej štvrtina nových prípadov bola spojená s návštevou barov a nočných klubov v centre mesta – zvyšok zaznamenali dve tamojšie univerzity.

V tejto severskej krajine s 365.000 obyvateľmi doteraz zaznamenali 2230 prípadov nákazy koronavírusom vrátane desiatich úmrtí. Vo štvrtok v krajine pribudlo za uplynulých 24 hodín 21 potvrdených prípadov infekcie, čo je najvyšší denný prírastok za viac ako päť mesiacov. Zavedenie ďalších reštrikcií pre nárast nakazených oznámilo v piatok aj Dánsko.

V celej krajine budú smieť byť bary a reštaurácie otvorené len do 22.00 h. Toto opatrenie doteraz platilo iba pre metropolu Kodaň a jej predmestia. Od soboty budú v Dánsku zakázané zhromaždenia viac ako 50 ľudí, povolený počet sa tak znížil zo 100 osôb. Opatrenia zostanú v platnosti minimálne do 4. októbra. Premiérka Mette Frederiksenová zdôraznila, že hoci počet prípadov stúpa, situácia je priaznivejšia než v marci. Dánsko dosiaľ eviduje 22.291 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a 635 súvisiacich úmrtí.