Domáce Ekonomika

Daňovo-odvodové zaťaženie ľudí s minimálnou mzdou vzrástlo aj v tomto roku

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Daňovo-odvodové zaťaženie ľudí zarábajúcich minimálnu mzdu vzrástlo aj v tomto roku. Tempo rastu zaťaženia sa však spomalilo. Upozorňuje na to na sociálnej sieti Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

 

Minimálna mzda od začiatku tohto roka vzrástla na 580 eur z 520 eur. RRZ upozorňuje, že tempo rastu jej zaťaženia sa spomalilo vďaka pozitívnemu vplyvu skokového zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane. “Na druhej strane, po zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur mesačne si prvýkrát nikto z pracujúcich na plný úväzok nemôže uplatniť odvodovú odpočítateľnú položku v zdravotnom poistení. Tá totiž od svojho zavedenia v roku 2015 nebola vôbec valorizovaná,” upozornila rozpočtová rada. Dôsledkom tak je, že daňovo-odvodové zaťaženie minimálnej mzdy v roku 2020 je na úrovni 17,8 %, čo je viac ako 17,2 % v roku 2019.

Zvyšovanie minimálnej mzdy označuje dlhodobo súčasná vláda za jednu zo svojich priorít. Zvyšovala sa aj v predchádzajúcich obdobiach. Okrem toho sa zaviedol aj vzorec na určovanie minimálnej mzdy, ak by sa na jej výške na ďalšie obdobie nedohodli sociálni partneri. Jeho základom bude priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve SR zverejnená Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. Mesačná minimálna mzda bude 60 % tejto sumy.