Domáce Spoločnosť

Daňové podvody na dennom poriadku. Finančná správa kontrolovala predajne s čínskym tovarom

Zdroj: TASR / Denisa Horváthová

BRATISLAVA – Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) opätovne kontrolovali obchody s čínskym tovarom. Tentokrát zaistili účtovníctvo 12 spoločnostiam z Bratislavy. Predbežné škody na dani z pridanej hodnoty sa vyšplhali na 800 tisíc eur.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová, skúsenosti z týchto kontrol jednoznačne dokazujú, že niektorí obchodníci sa snažia umelo znížiť vlastnú daňovú povinnosť. Skúšajú to viacerými spôsobmi – zaradia do svojho účtovníctva faktúry od takých dodávateľov, ktorí sú nekontaktní, alebo od takých, ktorým správca dane zrušil registráciu na DPH z úradnej moci, nepriznávajú tržby, platby za nákupy tovarov realizujú prevažne v hotovosti, robia podvody s elektronickými registračnými pokladnicami či evidujú v účtovníctve pokladničné doklady za tovary, ktoré nesúvisia s predmetom ich podnikania.

Konateľom spoločnosti v prípade dokázania viny hrozí za daňové podvody trest na sedem až dvanásť rokov. Kontroly prevádzok s čínskym textilom, obuvou a rozličným tovarom robí KÚFS pravidelne, od októbra 2018 v koordinovaných väčších akciách a ich cieľom je odhaliť podvody pri krátení daní.