Domáce Kauzy

Daňová kauza Zoltána Andruskóa pokračuje. Niektorí svedkovia neprišli

Na snímke Zoltán Andruskó. Zdroj : TASR / Duššan Hein

BRATISLAVA – V daňovej kauze Zoltána Andruskóa, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, dnes Okresný súd Bratislava V. vypočul troch svedkov. Ďalší štyria sa napriek predvolaniam na pojednávanie nedostavili. Naposledy sa v prípade pojednávalo v máji, spomedzi ôsmich predvolaných svedkov sa však vtedy dostavili tiež len traja.

 

Zoltán Andruskó, ktorý je momentálne pre obvinenie z vraždy novinára väzobne stíhaný, dal v tomto prípade súhlas na konanie v neprítomnosti a na pojednávaniach sa nezúčastňuje. Obžalovaným v tomto prípade je aj Ján M., ktorý sa na pojednávaní zúčastňuje, avšak na súd chodí maskovaný v kukle a čiapke a s médiami nekomunikuje. Dnešné dokazovanie nechceli pre médiá komentovať ani prokurátorka, ani obhajcovia. Pojednávanie v tejto veci by malo pokračovať 18. novembra.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo im hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Z pojednávania prípadu na súde je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje ´iný dôležitý záujem obžalovaných´. Sudkyňa už avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Na snímke uprostred obžžalovaný Zoltán Andruskó v sprievode členov Zboru justičnej a väzenskej strើe prichádza na súdne pojednávanie v trestnej veci skrátenia dane a poistného pred súdnym pojednávaním na Okresnom súde Bratislava V. 17. októbra 2018. Obžžalovaný je zadržžiavaný aj v kauze zavražždenia novinára Jána Kuciaka. Zdroj: TASR – Jakub Kotian 

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Spolu s ním sú obvinení Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a aj podnikateľ Marian Kočner. Všetci sú stíhaní väzobne, aj keď v prípade Mariana Kočnera je dôvodom kauza miliónových zmeniek.

Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára minulého roka v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača. Podľa medializovaných informácií Zoltán Andruskó v prípade dvojnásobnej vraždy spolupracuje s vyšetrovateľmi. Príbuzným obetí údajne tiež poslal list s prosbou o odpustenie.