Domáce Kauzy Politika

Daňová kauza Kisku ožíva. Padlo prvé obvinenie

KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA  – V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom padlo prvé obvinenie. Podľa informácií Denníka N je obvineným konateľ firmy KTAG Eduard Kučkovský.

 

Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146.000 eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. “Vratka nebola vyplatená, za trestný čin považuje polícia už len jej samotné uplatnenie,” ozrejmuje Denník N.

KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal.

“Druhý konateľ firmy a Kiskov brat Jaroslav zatiaľ obvinený nie je,” informuje denník, pričom pripomína, že v minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.

Polícia obvinenia potvrdila

Vznesenie obvinenia z daňového trestného činu v súvislosti s činnosťou firmy KTAG potvrdila polícia. “Dňa 13. februára 2019 vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil jednu osobu z daňového trestného činu,” uviedli pre TASR z komunikačného oddelenia Prezídia Policajného zboru (PPZ). “Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,” doplnili.

Policajti pripomenuli tiež, že 9. júla 2018 prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v zmysle Trestného poriadku “vydal záväzný pokyn vyšetrovateľke vo veci daňového podvodu vydať uznesenie o  začatí trestného stíhania a následne vydať uznesenie o spojení veci s trestnou vecou zločinu daňového podvodu, začatého dňa 10. januára 2018 uznesením vyšetrovateľa”.

Kiska sa vyjadrí až vo štvrtok

Prezident Andrej Kiska stanovisko k novým skutočnostiam zatiaľ neposkytol. Na sociálnej sieti však napísal, že “vydierať a zastrašiť sa nenechám.” Viac chce povedať vo štvrtok.