Domáce Politika Top

Danko využil poslednú šancu. Známemu politikovi udelil cenu so štedrou odmenou

Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) sa chopil príležitosti a iba týždeň po tom, ako Ústavný súd rozhodol, že zákon o štátnych cenách je v poriadku, cenu Jozefa Miloslava Hurbana udelil. Jej prvým držiteľom sa in memoriam stal Milan Čič. 

 

Pre Danka to bola posledná príležitosť udeliť ocenenie z postu predsedu parlamentu v tomto volebnom období. Zákon síce hovorí, že predseda Národnej rady udeľuje cenu Jozefa Miloslava Hurbana raz do roka, a to vždy 1. septembra na deň Ústavy, Danko tak urobil v polovici februára. Určiť na udeľovanie ceny iný deň, ako 1. september, mu umožňuje zákon.

Prišiel o niekoľko možností

Zákon parlament schválil ešte v roku 2017, avšak nesúhlasil s ním vtedajší prezident Andrej Kiska, ktorý sa obrátil na Ústavný súd. Kým ten nerozhodol, ceny sa udeľovať nemohli. Danko, ako aj vláda, tak prišli o niekoľko možností udeliť štátne ceny nimi vybratým osobnostiam. To, že zákon nie je v rozpore s Ústavou, oznámil Ústavný súd iba minulý týždeň. Dankovi stačilo len desať dní na to, aby cenu udelil. Stalo sa tak dnes v priestoroch Bratislavského hradu. Čestný titul „Nositeľ štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana“ ako prvému patrí bývalému predsedovi slovenskej vlády a dlhoročnému predsedovi Ústavného súdu Milanovi Čičovi. Za nebohého politika ocenenie prevzala jeho rodina.

S ocenením je spojená aj finančná odmena vo výške 25-násobku priemernej mzdy, čo predstavuje sumu presahujúcu 27-tisíc eur. Vyplatená má byť z rozpočtu Kancelárie Národnej rady SR. Tá hradí aj všetky výdavky spojené s usporiadaním dnešného podujatia.

Andrej Danko odovzdal štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana Milanovi Čičovi in memoriam Zdroj: TASR / Martin Bumann

Problémový zákon

Zákon o štátnych cenách pochádza z dielne poslancov koaličného Smeru-SD. V lete 2017 Dušan Jarjabek, Dušan Čaplovič, Ľubomír Petrák a Miroslav Číž prišli s návrhom, aby mali predstavitelia parlamentu a vlády možnosť udeľovať ocenenie podobné štátnym vyznamenaniam, ktoré začiatkom roka udeľuje prezident. Podľa smerákov má predseda Národnej rady vždy 1. septembra udeľovať cenu Jozefa Miloslava Hurbana a vláda 1. mája cenu Alexandra Dubčeka. S ocenením je navyše spojená aj finančná odmena vo výške 25-násobku priemernej mesačnej mzdy. Prezidentom udeľované štátne vyznamenania pritom podobný finančný benefit obsiahnutý nemajú.

Vtedajší prezident Andrej Kiska vyjadril s takýmto zákonom nesúhlas. Odôvodnil to tým, že „v Ústave Slovenskej republiky sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z tohto výlučného oprávnenia hlavy štátu vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny.” Nakoľko Kiska žiaden orgán na udeľovanie tohto typu ocenení neoprávnil, podľa prezidentského paláca bol zákon v rozpore s Ústavou SR. Kiska sa preto obrátil na Ústavný súd do Košíc. Ten minulý týždeň rozhodol, že zákon nie je v rozpore s Ústavou SR.

Milan Čič. Zdroj: archív TASR

Kto bol Milan Čič

Vyštudovaný právnik sa v decembri 1989 stal predsedom slovenskej vlády, predtým zastával post ministra spravodlivosti a bol tiež členom komunistickej strany. Po revolúcii zastával viacero politických funkcií. Bol členom VPN a neskôr HZDS. Patril medzi popredných odborníkov na ústavné a trestné právo a je spoluautorom Ústavy SR. Pôsobil tiež v akademickej sfére doma aj v zahraničí. Okrem toho bol aj vysokoškolským pedagógom. V roku 1993 sa stal vôbec prvým predsedom Ústavného súdu SR a vo funkcii ostal do roku 2000. V roku 2004 sa stal vedúcim kancelárie prezidenta Ivana Gašparoviča , kde pôsobil až do svojej smrti v roku 2012.

Mohlo by vás zaujímať: