Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

Danko vyhlásil dátum prezidentských volieb. Kandidáti môžu kampaňovať

Prezidentský palác v Bratislave. Zdroj Glob.sk/ David Duducz

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Andrej Danko dnes vyhlásil dôležitý dátum. Voľby prezidenta SR sa budú konať v sobotu 16. marca, v prípade nezvolenia kandidáta v prvom kole sa bude druhé kolo konať 30. marca. Keďže súčasný prezident Andrej Kiska kandidovať nebude, do prezidentského paláca zasadne úplne nový človek. 

“Návrhy kandidátov bude možné doručovať do 31. januára do 24 hodiny,” informoval Andrej Danko. Následne do 7 dní od doručenia návrhu príslušná komisia preskúma potrebné náležitosti potrebné na kandidatúru, následne ich odovzdá predsedovi parlamentu. Ten môže návrh prijať, alebo odmietnuť. Jeho rozhodnutie sa bude odvíjať od výsledkov skúmaní komisie, ktorá posúdi, či boli splnené všetky potrebné náležitosti.

Záujem o pozíciu hlavy štátu je veľká. Už dnes je známych viac ako 10 potenciálnych kandidátov. “Kampaň začína plynúť dnes, teda v deň ohlásenia volieb,” informoval predseda parlamentu. Následne vyzval kandidátov na transparentnosť pri financovaní kampane. “Verím, že Slovensko opäť ukáže, že sme štátom, kde prezidentské voľby prebiehajú bezproblémovo,” povedal Danko. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania sa volieb. Následne začne platiť volebné moratórium, teda je zakázané viesť akýmkoľvek spôsobom volebnú kampaň.

Voľby v SR vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky.  Foto: SITA/Marko Erd

Kandidátom zaželal šťastie a požiadal ich o rešpektovanie výsledku. “Verím, že dnešný dátum prinesie Slovensku šťastie,” povedal Danko. “Chcem apelovať na každého, kto chce byť prezidentom, aby svoje právo uplatnil.” Zároveň vyzval občanov, aby sa vo volebné dni vybrali k urnám. Podľa neho je kandidátov dosť a je možné nájsť medzi nimi “prienikového človeka,” ktorého bude rešpektovať široká verejnosť. Je preňho tiež dôležité, aby nový prezident miloval Slovensko a podľa toho sa aj správal.

„Mal by mať lásku k jazyku a národu ako Ľudovít Štúr, byť odvážny a priebojný ako Štefánik, mať vieru a obetu ako Hlinka, byť ľudský a dobrý ako Dubček, ale mal by mať politické vlastnosti a skúsenosti aj ako Gustáv Husák,“ povedal Danko.

Nový prezident zloží sľub 15. júna. V ten deň napoludnie končí funkčné obdobie Andrejovi Kiskovi.

Prezident najviac dvakrát po sebe

Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb. To znamená, že do konca januára budeme poznať kompletný zoznam kandidátov.

“Kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky alebo občania, ktorí majú právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky, a to na základe petície podpísanej najmenej 15 000 občanmi,” definuje Ústava SR.

Voľba prezidenta je od roka 1999 priama. Funkčné obdobie prezidenta je 5 rokov a zvolený môže byť najviac dvakrát za sebou. Kandidát musí mať v deň konania volieb minimálne 40 rokov, musí byť bezúhonný a svojprávny.

“Ak ani jeden z kandidátov nezíska potrebnú väčšinu hlasov voličov, koná sa do 14 dní druhé kolo volieb. Do druhého kola volieb postupujú tí dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov,” definuje Ústava.

Čaká sa na Smer-SD a SNS

Verejnosť však stále nepozná mená kandidátov koaličných strán Smer-SD a SNS. Národniari spočiatku hovorili, že chcú za kandidátku postaviť ženu. Zrejme však nenašli vhodnú kandidátku a dokonca ani kandidáta. Všetko nasvedčuje tomu, že sa do boja pustí samotný predseda SNS. Podľa jeho dnešných slov však “kampaňovať nebude”. Nič však ešte nie je definitívne, podľa Dankových slov sa rozhodne na predsednícve strany. “Bál som sa, že sa dnes táto tlačová konferencia zvrhne k mojim osobným ambíciam. Nechcem túto pozíciu využiť,” povedal dnes Danko s tým, že tlačovú konferenciu vedie ako predseda parlamentu a nie predseda SNS. Strana svojho kandidáta oznámi do konca januára.

Najsilnejšia strana Smer-SD taktiež stále neoznámila svojho kandidáta. Robert Fico viackrát tvrdil, že meno kandidáta neoznámia, aby sa na ňom nezačala antikampaň. Smer sa snažil dlhodobo presvedčiť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ten však zrejme definitívne odmietol. Strana tak oslovila eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý ponuku zvažuje.

Šefčovič je najvyššie postaveným Slovákom v Bruseli. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Záujem o Prezidentský palác prejavilo viac ako desať záujemcov. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Robert Mistrík (s podporou SaS a Spolu), Eduard Chmelár (politický analytik), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.