Domáce Politika Spoločnosť

Danko víta rozhodnutie súdu: Kontrola pošty mala zmysel

Andrej Danko Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Národná rada Slovenskej republiky víta rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý odsúdil Štefana Kollárika na doživotie, po tom, čo bol obvinený z terorizmu za rozposielanie obálok s ameríciom. Predseda parlamentu Andrej Danko verí, že po tomto rozsudku konečne každý verí, prečo sa muselo pred rokom pristúpiť k toľko kritizovanej kontrole pošty.

“Znova sa ukázalo, že opozícia len plytko využila emóciu ľudí a neznalosť problematiky. Vyzývam ich aspoň na ospravedlnenie sa zamestnancom, ktorým zároveň verejne ďakujem za to, že tlak médií a opozície vydržali,” povedal na adresu kritikov kontroly pošty predseda NR SR.

“Počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie sme hostili 47 delegácií. Mali sme tu najvyšší stupeň bezpečnosti. Asi si viete predstaviť pripomienky bezpečnostných zložiek. Určite si nikto neželal, aby prišla zamorená zásielka, ale robili sme to ako prevenciu,” zdôraznil predseda parlamentu a opätovne zopakoval, že počas kontrol nikto zo zamestnancov podateľne žiadne listy nečítal. “Ak je oslovenie na obálke, alebo na korešpondenčnom lístku, vulgarizmus, je predpoklad, že táto zásielka môže obsahovať bezpečnostné riziko a treba ju spracovať osobitným režimom. Otvoriť a pozrieť, či tam nie je nejaká nebezpečná látka. To nie je čítanie listov,” vysvetlil.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko dodal, že je rád, že aj vďaka osobitným kontrolám, napriek tomu, že čelili ostrej kritike, nedošlo za celý čas k priamemu ohrozeniu žiadneho z poslancov, či zamestnancov parlamentu.