Domáce Ekonomika Politika Domáca Top

Danko tlačí na Pellegriniho a jeho ministrov. Ak sa nedohodnú, doplatíme na to všetci

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – To, či bude mať Slovensko v budúcom roku štátny rozpočet, je viac ako otázne. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa kriticky vyjadril na adresu ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), ako aj ku krokom, ktoré pri jeho zostavovaní podniká. Rovnako tak skritizoval aj prístup premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). To, či bude mať zákon roka politickú podporu SNS je tak nateraz otázne. Bez nej by sme však mohli skončiť vo volebnom roku v rozpočtovom provizóriu. 

 

Danko naznačil, že národniari nemusia za rozpočet v parlamente zahlasovať. “Kde berú tú drzosť, že si automaticky rátajú s 15 hlasmi SNS,” opýtal sa na margo strany Smer-SD. Od premiéra Petra Pellegriniho žiada, aby sa pozrel na to, akým spôsobom je rozpočet pod vedením Ladislava Kamenického zostavovaný. Vládu tiež vyzval, aby hľadali zdroje do štátneho rozpočtu. “Ak sa nezačnú hýbať, tak môže Slovensku hroziť rozpočtové provizórium,” uviedol. Nie je to z jeho strany prvý atak na Kamenického rozpočet. Problémy s ním má už dlhšie.

Na číslach sa sekali od začiatku

Zostavovanie budúcoročného rozpočtu sa javí ako problémové pre vládnu trojku už od začiaku. Zatiaľ najzretelnejšie sa to ukázalo v prípade návrhu z dieľne rezortu financií. Minister Ladislav Kamenický, ktorý musel rátať aj so sociálnymi balíčkami koalície v hodnote zhruba 500 až 600 miliónov eur, chcel tento odliv peňazí čiastočne vykompenzovať zvýšenou daňou na tabakové výrobky. To však narazilo na odpor Andreja Danka. Napriek tomu, že istý čas to vyzeralo, že by sa koalícia za jedným stolom predsa mohla k nápadu vrátiť a po určitých úpravách ho odklepnúť, nestalo sa tak.

Minister financií Ladislav Kamenický. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kde nájsť peniaze na zaplátanie diery? 

Vládny Smer-SD prišiel následne s ďalším nápadom, ktorý by do rozpočtu priniesol viac peňazí. Začiatkom novembra predstavili opatrenie, na základe ktorého by v budúcom roku banky platili vyšší bankový odvod. Argumentovali to zvyšujúcimi sa poplatkami, ktoré banky žiadajú za svoje služby od svojich klientov. Ak by bol odvod zavedený, v budúcom roku by to mohlo do rozpočtu priniesť zhruba o 144 miliónov eur viac. Banky by tieto peniaze štátu platili v presne nevymedzenom časovom horizonte.

Parlament by mal o zákone rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Na svojom dnešnom zasadnutí to odporučil finančný výbor. Andrej Danko však dnes vytkol Smeru-SD aj tento zákon. Problém má spočívať v tom, že s myšlienkou mala prísť ako prvá jeho SNS a sociálni demokrati na čele s Robertom Ficom si ju vraj teraz privlastňujú.

Problémové sú pre Danka aj kroky ministra práce Jána Richtera. Toho upozornil, že ak nenájde spôsob, ako bude Sociálna poisťovňa vyplácať minimálne dôchodky, bude mať problém s dôverou SNS. 

Lídri koaličných strán. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Ohrozená podpora

Na to, či poslanci SNS zahlasujú za rozpočet alebo nie, Danko priamo neodpovedal. Reálne je tiež možné, že minister financií bude musieť návrh stiahnuť a upraviť ho. Proti tomu však hrá čas. Aktuálne to vyzerá tak, že parlament má pred sebou už iba jednu riadnu schôdzu v tomto volebnom období. Tá sa začne už budúci utorok. Ak by na nej poslanci rozpočet neschválili, Slovensko sa budúci rok zrejme ocitne v provizóriu.

Kamenického rozpočet v polovici októbra podporila vláda. Predchádzali tomu však trenice v rámci koalície, keď sa predstavitelia vládnych strán nevedeli kvôli zákonu roka stretnúť za jedným stolom. Danko vtedy nad tým vyjadril ľútosť, šéf poslanecké klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák taktiež. Dokument bez toho, aby ho videla Koaličná rada, putoval nielen na rokovanie vlády, ale aj tripartity a európskym úradníkom do Bruselu. Tí sa na jeho adresu zatiaľ nevyjadrili.

Mohlo by vás zaujímať