Domáce Parlamentné voľby Politika

Danko si pre politické strany pripravil ďalšie prekvapenie. Chce, aby politické strany financoval štát

Andrej Danko chce svoj návrh predstaviť partnerom na koaličnej rade. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Danko na najbližšej koaličnej rade navrhne, aby politické strany mali finančné limity pre pôžičky na kampaň. Na sneme vo Zvolene zároveň prebrali aj iné dôležité záležitosti a Gabriela Matečná sa stala podpredsedníčkou strany. 

 

„Nie je možné, aby nové strany mali milióny na kampaň. Politika sa dnes pre mnohých stala biznisom a marketingovou súťažou. Niekedy sa kupovali bilbordy, dnes stačí kúpiť digitálny priestor. Ak by napríklad Progresívne Slovensko alebo Kiska disponovali miliónmi eur, nie je možné s nimi súťažiť programom,“ vysvetlil šéf Slovenskej národnej strany (SNS) na tlačovej besede počas snemu strany vo Zvolene s tým, že sa o tom rozprával aj s opozičnými politikmi. Podľa Danka je financovanie kampane vážna téma. „Jedna negatívna správa v online priestore môže zničiť všetko, čo niekto budoval,“ dodal. Strany majú byť podľa šéfa národniarov financované štátom. Ak by prekročili tento limit, museli by dať stranu do bankrotu.

Preberali aj iné veci

SNS na dnešnom sneme schválila potrebné stanovy, ktoré korešpondujú s novelou zákona o politických stranách. Schválená novela z dielne SNS zavádza novú reguláciu pre voľby do NR SR a Európskeho parlamentu.

Podmienkou pre kandidujúce strany je, aby strana, ktorá chce ísť do volieb, mala stanovený minimálny počet orgánov a členov orgánov strán. Zo zákona musí mať každá strana revíznu komisiu, rozhodcovský orgán a výkonný orgán (predsedníctvo). „Schválili sme potrebné stanovy, ktoré korešpondujú s tým, čo sme v parlamente navrhovali,“ povedal na tlačovej besede predseda SNS Andrej Danko. Na jeseň predstavia nový program strany.

Matečná je podpredsedníčkou národniarov

Dnes vo Zvolene rozhodli aj o tom, že novou podpredsedníčkou strany bude ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Tlačová konferencia o vykonaných opatreniach v súvislosti s medializovanými informáciami o dovoze pokazeného mäta s Poľskej republiky na územie Slovenska. Na snímke Gabriela Matečná. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka je medzi členmi strany jednota, nemajú rozpory. „Všetky názorové veci si vieme vyriešiť diskusiou a nakoniec prijmeme jednotné stanovisko. Vieme si ceniť, čo je to hodnota vlastenectva,“ povedal na tlačovej besede.

Národniari na sneme odovzdali Rad Martina Rázusa. V poradí piatym víťazom sa stal podpredseda strany Anton Hrnko. Vo svojom príhovore povedal, že je prekvapený a spýtal sa, či sa má už pobrať do dôchodku, keď mu takéto vyznamenanie udelili. Rad Martina Rázusa je najvyššie stranícke vyznamenanie osobnostiam SNS za celoživotný prínos pre napĺňanie poslania a cieľov SNS. Udeľuje ho predsedníctvo strany.

Prieskumy pozitívne nie sú

Posledné prieskumy ukazujú mierny úbytok preferencií SNS. Tieto prieskumy však ešte nezahŕňali politickú stranu bývalého prezidenta Andreja Kisku. Podľa júnového prieskumu agentúry Polis, ktorý si dala vypracovať agentúra SITA, by SNS skončila so 7,6 percenta v poradí šiesta. V parlamente by obsadila 13 mandátov. S najlepším výsledkom by skončila strana Smer-SD (18,3 percenta), druhá by bola koalícia PS/Spolu (15 percent) a tretia by bola ĽSNS (11,4 percenta). Podľa prieskumu volebných preferencií agentúry AKO z prelomu apríla a mája by národniari skončili na siedmom mieste s ôsmimi percentami.

Na prvom mieste by sa umiestnila strana Smer-SD so ziskom 19,1 percenta, na druhom mieste ĽSNS s 13,9 percenta a prvú trojicu uzatvorila v prieskume koalícia Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia si ziskom 13,7 percenta. „Keď som preberal SNS, mala tri percentá. Keď som ju dvíhal, na rozdiel od iných som si nepožičal milióny. To, že sme na úrovni percent, ktoré sme mali, keď sme šli do parlamentu, je Boží zázrak,“ povedal Danko a dodal, že od koaličných partnerov dostali veľa faciek, ale svoje meno si vo vládnej koalícii obhájili.