Domáce Politika Top

Danko sa hnevá na Bugára. Ten ho nemá v pláne potopiť

Podpredseda parlamentu Béla Bugár sa predsedu parlamentu Andreja Danka vraj nechystá potopiť. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Koalícia prechádza v krátkom čase ďalšou skúškou. Len pred pár mesiacmi bola stabilita vlády ohrozená kvôli kauze údajného únosu vietnamského občana a už sa opäť hovorí o predčasných voľbách. Tentokrát je problémom rigorózna práca predsedu parlamentu Andreja Danka. Informácie, že by malo ísť o plagiát, sa nepáčia predstaviteľom Mostu-Híd. Danko berie ich postoj osobne. Podľa informácií Glob.sk je situácia zlá.

 

Rigórozna práca Andrej Danka je témou už niekoľko týždňov. Až teraz však zasiahla aj vzťahy v koalícii. Potom, ako Denník N priniesol informáciu, že práca, za ktorú predseda parlamentu získal titul JUDr., je plagiát, strana Most-Híd vydala stanovisko.  Danka vyzvali, aby konal. „Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

A tu sa celý spor začal. Predseda Národnej rady mal svojmu koaličnému partnerovi poslať tvrdý odkaz. Bugárove slová berie Danko vraj ako podraz. Podľa nášho zdroja z prostredia koalície opäť hovorí otvorene o konci vlády. Aj preto sa rozhodol požiadať parlament o dôveru. Opozícia už totiž avizovala mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa ho pokúsa odvolať. “Svoju funkciu som získal v prvom rade len dôverou voličov SNS a následne, samozrejme, aj dôverou koaličných partnerov. Keďže je teraz tá dôvera naštrbená aj v koalícii, neostáva mi nič iné, ako sa na najbližšej schôdzi o ňu uchádzať,” vyhlásil Danko včera podvečer.

Čo hovorí koaličná zmluva

Most Híd otvorenie schôdze tentokrát podporí. Kvôli rigoróznej práci chceli predsedu parlamentu odvolávať z funkcie už pred dvomi týždňami. Schôdza, ktorú iniciovali opoziční poslanci sa však neuskutočnila, pretože Danka podržali koaliční partneri – nezahlasovali za jej program. Danko dal následne svoju rigoróznu prácu zverejniť.

Podľa našich informácií budú predstavitelia Mostu-Híd o celej situácii rokovať. Podpredseda parlamentu Béla Bugár však údajne nemá v pláne Danka potopiť. “Ja viem, čo urobím ja, ale nebudem to hovoriť nahlas,” reagoval pre Glob.sk Bugár.  Danko vraj pochopil jeho slová nesprávne. Most-Híd totiž nežiadal od neho, aby vyvodil politickú zodpovednosť, ale osobnú. Čo tým mali namysli, nie je úplne jasné.

Isté však je, že Most-Híd si uvedomuje, že ak by spolu s opozíciu hlasovali za jeho odvolanie, znamenalo by to pád vlády. A to vraj Bugár nechce. Koaličná zmluva totiž jasne zaväzuje koaličné strany nehlasovať v principiálnych otázkach spolu s opozíciou. Ak by k takémuto postupu došlo, bolo by to považované za porušenie koaličnej zmluvy, čo by malo za následok v tomto prípade zrejme jej vypovedanie zo strany Andreja Danka. Ten to už raz urobil, keď sa mu v lete 2017 nepáčilo nastavenie vzájomných vzťahov s koalícii.

Text koaličnej zmluvy medzi Smer-SD, SNS a Most-Híd z roku 2016. Zdroj: Archív

 

Koaličná zmluva tiež vyzýva poslancov koalície, aby neiniciovali hlasovanie o dôvere niektorého z členov vlády. V prípade, že tak urobí opozícia, poslanci koalície by nemali hlasovať za vyslovenie nedôvery. Ako sa zachovajú poslanci Mostu-Híd ukážu najbližšie rokovania.

Text koaličnej zmluvy medzi Smer-SD, SNS a Most-Híd z roku 2016. Zdroj: Archív

 

Ako sa zachová Smer-SD je viac menej jasné. “Pre stranu SMER – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb,” uviedli vo svojom stanovisku sociálni demokrati. Či podporia otvorenie mimoriadnej schôdze a či sa jej zúčastnia, strana zatiaľ nekomentovala.

Martina Ruttkayová, Veronika Kováčová