Domáce Politika Top

Danko pripraví RTVS o 18 miliónov. Dotácie od štátu pritom musí dostávať už dnes

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Na jednej strane berú, na druhej musia dávať. Vláda odsúhlasila pre Rozhlas a televíziu Slovenska finančnú čiastku 9 miliónov eur. Tá má verejnoprávnemu médiu aspoň čiastočne kompenzovať výpadok, ktorý jej za posledné roky spôsobilo oslobodenie vybraných skupín obyvateľstva od platenia koncesionárskych poplatkov. Je pritom možné, že od budúdeho roka vyberie RTVS na koncesionárskych poplatkoch ešte menej. Koalícia chce totiž od platenia úplne oslobodiť ďalšie skupiny. RTVS by tak prišlo o 18 miliónov eur ročne. 

 

Problémy v rozpočte mala verejnoprávnej televízii a rozhlasu spôsobiť právna úprava, ktorá prišla do platnosti ešte v roku 2013. Druhá Ficova vláda vtedy rozhodla, že od platenia koncesionárskych poplatkov budú úplne oslobodené osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a niektorí zamestnávatelia ako školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne či hospice.

Okrem toho boli zavedené aj čiastočné úľavy. Dôchodcovia, pokiaľ nežili pod jednou strechou s osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a poberatelia dávky v hmotnej núdzi začali platiť iba polovičnú sadzbu.

Zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Po prijatí zmien tak prestalo koncesionárske poplatky platiť  240 000 ľudí z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, čo spôsobilo ročný výpadok  vo výške 13 363 200 eur. Okrem toho ku koncu minulého roka evidovala RTVS približne 283 000 platiteľov, ktorí platia polovičnú sumu z dôvodu poberania dôchodkových dávok. Ročne to predstavuje výpadok vo výške 7 878 720  eur.

Polovičnú sadzbu platí tiež približne 5000 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, čo okresalo príjmy z koncesionárskych poplatkov pre RTVS o 139 200 eur.

Dokopy je to 21 381 120 miliónov eur ročne. Za šesť rokov odkedy zákon platí takto RTVS dostala na koncesiách menej celkovo o 128 286 720 eur.

Zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Chcú miliónovú kompenzáciu

Rezort kultúry v materiáli, tvrdí, že pri predložení týchto úprav v minulosti bolo zohľadňované postavenie a sociálna situácia jednotlivých demografických a sociálnych skupín obyvateľstva a zamestnávateľov, “avšak bez prijatia akejkoľvek legislatívnej úpravy kompenzácie za oslobodených platiteľov.”

RTVS sa tak musela s menším obnosom financií vysporiadať sama. Rezort kultúry sa preto rozhodol k rozpočtu na tento rok pridať ešte o niekoľko miliónov naviac. “Na základe uvedených skutočností sa navrhuje poskytnúť RTVS finančné prostriedky účelovo určené na kompenzáciu časti výpadku úhrad za služby verejnosti v dôsledku sociálneho dosahu zákona o úhrade v celkovej sume 9 000 000 eur.” Podľa rezortu je spomínaných 9 miliónov iba čiastočná kompenzácia, kedže odhadom stratila RTVS kvôli úľavám doteraz dokopy takmer 130 miliónov eur. Pôvodne pritom chcelo ministerstvo pre rozhlas a televíziu príspevok takmer 21,5 milióna. Neskôr však sumu znížili na spomínaných deväť.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Zdroj: archív

Pre Danka je to hotová vec

Financií z koncesionárskych poplatkov bude mať pritom RTVS zrejme ešte menej. V rámci balíčkov zo sociálnej a ekonomickej oblasti z dielne koalície by už od januára 2020 mohla verejnoprávna inštitúcia prísť k zavedeniu úľav pre ďalšie skupiny obyvateľstva. Koaličná SNS na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom presadzuje úplné zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Zákon má momentálne na stole koalícia a je predmetom rokovaní. Parlament sa ním mal síce zaoberať už na marcovej schôdzi, no kedže Smer-SD, SNS a Most-Híd nemali v tom čase dohodu, bol rovnako ako ďalšie návrhy z daňovej a sociálnej oblasti presunutý na májovú schôdzu. Krátko pred jej začiatkom sa však koaliční lídri dohodli, že zákonmi sa budú nakoniec zaoberať až v júni.

Andrej Danko počas víkendu vyjadril spokojnosť, že sa mu návrh podarilo presadiť. „Naši dôchodcovia si to zaslúžia. Celý svoj život obetovali práci a teraz je na nás, politikoch, aby sme im podali pomocnú ruku,” uviedol.

RTVS dopredu nechcela komentovať ani sa nevyjadrovať k návrhom zákonov predkladaných do Národnej rady. Finančné dopady, ktoré by zmena legislatívy mala na ich rozpočet, však majú vyčíslené. “V prípade zrušenia koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov predpokladáme ročný výpadok v príjmoch až do výšky 18 miliónov eur,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

 

Koalícia chce ďalšie zmeny v platení koncesionárskych poplatkov. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher