Domáce Politika

Danko pozval predsedu čínskeho parlamentu. Sľubuje návštevu na najvyššej protokolárnej úrovni

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predseda NR SR Andrej Danko pozval svojho čínskeho náprotivka na oficiálnu návštevu. Mala by sa uskutočniť do konca roka. Informoval o tom tlačový odbor Národnej rady SR. Danko pozvanie predsedovi čínskeho parlamentu tlmočil na stretnutí s čínskym veľvyslancom Lin Linom. Na dnešnom stretnutí ho uistil o záujme o rozvoj dobrých vzťahov. „Ubezpečil som ho, že táto návšteva bude na najvyššej protokolárnej úrovni s cieľom jasnej deklarácie dobrých vzťahov Čínskej ľudovej republiky a Slovenskej republiky,“ uviedol Danko na stretnutí s čínskym ambasádorom.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, šéf slovenského parlamentu bude so zástupcom čínskeho parlamentu rokovať aj na bilaterálnom stretnutí na Euro-ázijskom samite, ktorý sa bude konať v kazašskej Astane v septembri.

Danko na bilaterálnom rokovaní ubezpečil čínskeho veľvyslanca Lin Lina o vzájomnom záujme na rozvoji priateľstva a hospodárskej spolupráce. „Slovensko a Čína musia spolupracovať. Čínska ekonomika patrí k najrýchlejšie rastúcim na svete. Nesmieme zmeškať vlak. Súčasne som pánovi Linovi poďakoval za ústretovosť Číny k našim ministerstvám, najmä k ministerstvu pôdohospodárstva a ministerstvu školstva,“ povedal po rokovaní šéf parlamentu.

Podľa tlačovej správy Danko zároveň tlmočil pozdrav čínskemu ministrovi zahraničných vecí a ospravedlnenie, že sa s ním počas návštevy SR nemohol vzhľadom na iné pracovné povinnosti stretnúť. Práve podpredsedníčka SNS – ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa zastala Číny a skritizovala prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá počas júlového prijatia čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Ji otvorila otázku dodržiavania ľudských práv v Číne. “Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou,” uviedla slovenská hlava štátu 10. júla. Na to reagovala Matečná, podľa ktorej prezidentka ohrozuje svojimi vyjadreniami prácu slovenskej “agrodiplomacie” a vývoz slovenského mlieka do Číny.