Domáce Politika Top

Danko pohrozil odchodom z koalície. Problémom je novela jazykového zákona

Danko pohrozil odchodom z koalície.. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentská kancelária urobila podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) zbytočný krok, keď bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi vyslala signál, že Dankovo pozvanie na oslavy SNP nešlo z prezidentskej úrovne. Predseda parlamentu to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

 

“Došlo k spleteniu pozvania na oficiálnu návštevu a na oslavy. Ja si stojím za tým, že Bielorusi patria na tieto oslavy v najvyššom zastúpení. Cez prezidentskú kanceláriu som pozýval partnerov z parlamentu, keď prezidentka (Zuzana Čaputová – pozn. TASR) začala selektovať hostí podľa svojho politického postoja, išiel som ju poprosiť, aby sa to nerobilo,” vyjadril sa k situácii Danko.

Predseda parlamentu je tiež presvedčený, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) nehovorí pravdu, ak tvrdí, že o pozvaní Lukašenka nevedel. Podľa Danka totiž o pozvaní vedel slovenský veľvyslanec v Bielorusku, ktorý o tom Lajčáka mohol informovať.

V súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov Danko povedal, že “SNS vždy volila a vždy voliť bude”. Trvá preto na tom, aby septembrová voľba bola verejná. “Nech si občania hodnotia, kto čo porušil, ja mám čisté svedomie,” vyhlásil. Na prezidentkinom mieste by zvážil vymenovanie sudcov po skupinách.

Predseda parlamentu tiež trvá na tom, že ak opozičná novela zákona o štátnom jazyku prejde tretím čítaním, SNS odíde z koalície. Bude však apelovať na koaličných partnerov, aby spoločne dovládli so cťou.

Danko verí, že sudcov sa podarí zvoliť v septembri

Andrej Danko (SNS) verí, že zostávajúcich kandidátov na ústavných sudcov sa podarí zvoliť v septembri. “Urobím všetko preto, aby v septembri tento príbeh skončil,” uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť. Zdôraznil tiež, že trvá na tom, aby voľba bola verejná.

“Urobíme všetko preto, aby v septembri boli (kandidáti na ústavných sudcov – pozn. TASR) zvolení. V rámci svojich povinností som urobil všetko. Témou sa to stalo najmä preto, že sa to hodilo na vyvinenie sa z tej zodpovednosti, ktorú niesla aj prezidentská kancelária. Pretože sme sa zbytočne obracali k Benátskej komisii,” povedal. Tiež dodal, že koaličná SNS vždy volila a aj voliť bude. Keby však bol na mieste prezidentky SR Zuzany Čaputovej, sudcov by vymenoval po skupinách. “Traumu” z tejto témy podľa Danka vyrobili médiá a opozícia.

Opozičný poslanec a líder strany Spolu-OD Miroslav Beblavý na margo ústavných sudcov povedal, že pri voľbe vždy “boli a budú extrémne konštruktívni”. “Pokiaľ ide o Ústavný súd SR, budeme rokovať kedykoľvek,” podotkol. Myslí si tiež, že keby sa v koalícii nedohodli na tajnej voľbe, situácia mohla byť vyriešená už vo februári.

Poslanca taktiež mrzí, že zatiaľ čo novela zákona o volebnej kampani a financovaní politických strán, ktorý ich limituje, bola prijatá “expresne rýchlo”, problém okolo voľby sudcov sa ťahá už niekoľko mesiacov, čo považuje za chybu vládnych strán.

Novela zákona o volebnej kampani

Predseda parlamentu uviedol, že hlavným dôvodom takéhoto rýchleho konania bolo zamedziť zasahovaniu tretích strán do parlamentných volieb, pričom viac ráz obvinil niektoré slovenské médiá z toho, že napomáhajú nielen Beblavému, ale aj jeho politickým partnerom. “Považujem to za príznak toho, že sa nás boja. Prichádza nová skupina ľudí, ktorá ich porazí, a ktorá privedie nový spôsob robenia politiky do slovenskej najvyššej politiky,” reagoval na opatrenie Beblavý.

Opozičný poslanec zdôraznil, že za ich politickým úspechom nestoja finančníci a peniaze. “Voľby nevyhrávajú peniaze, ale stovky až tisíce ľudí, ktorí sa za nás postavili,” uzavrel.