Domáce Politika Top

Danko po Rusku a Srbsku vystúpil v ďalšom zahraničnom parlamente. V Česku sa venoval Európskej únii

Andrej Danko vystúpil v českom parlamente iba ako tretí zahraničný politik. - SITA / Peter Maďar

PRAHA – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v roku, keď  Slováci aj Česi bilancujú sto rokov od vytvorenia spoločného štátu, dostal príležitosť rečniť v rokovacej sále Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. Ide už o tretie výstúpenie Danka na pôde zahraničného zákonodarnom zbore v priebehu posledných 12 mesiacov.

Predseda nášho parlamentu pred českými poslancami prehovoril počas prvého dňa 21. schôdze Poslaneckej snemovne venovanej stému výročiu prvého zasadnutia Česko-Slovenského Revolučného národného zhromaždenia. “Uvedomujem si, že takúto možnosť poskytuje Parlament Českej republiky len výnimočne,” uviedol hneď v úvode. 

V prejave, ktorý nasledoval, poukázal na vynikajúce vzťahy oboch krajín, ako aj ich bohatú históriu. “Naša cesta sa pred 25 rokmi rozdelila. Ostal však spoločný cieľ, spoločné hodnoty, vzájomná úcta a úprimné priateľstvo,” vyhlásil. Pripomenul, že po rozdelení spoločného štátu sme sa opätovne stretli v spoločnom európskom dome. Európskej únii následne venoval značnú časť svojho vystúpenia. 

Dôležitosť národnej identity

Dnes nás podľa Danka spája dravosť nadnárodného kapitálu, nižšie mzdy a slabšia sociálna ochrana našich zamestnancov. “Naše štáty nemajú rovnaké postavenie na trhu práce v rámci Európskej únie v porovnaní s inými. Potrebujeme stabilitu politického systému a transparentné volebné kódexy. Sú to otázky, ktoré musíme riešiť, aby sme posilnili našu  štátnosť,” vyhlásil predseda nášho parlamentu.

Európska únia potrebuje podľa Danka reformu. “Máme problém s obchodnými reťazcami, ktoré dusia našich potravinárov a poľnohospodárov. Bojujeme za právo našich občanov mať rovnako kvalitné potraviny, aké majú obyvatelia západnej časti únie. Sme radi, že Česká republika sa bez zaváhania v tomto spravodlivom boji pridala na našu stranu,” ocenil. Podľa šéfa parlamentu sa taktiež musíme zhovárať o otázke spoločnej obrany a bezpečnosti, či ochrane digitálneho priestoru. Európskym partnerom je podľa neho potrebné ukázať, že záujem máme na silnej, ale reformovanej Únii. “Tá musí riešiť iné, dôležitejšie veci, ako je posúvanie času,” vyhlásil. 

Šéf Národnej rady okrem iného poukázala aj na to, že v rámci projektu Európske únie si členské štáty musia zachovať svoju národnú identitu. “Ak bude Únia stále viac potláčať prirodzené právo národov na suverenitu, bude čeliť fragmentácii a postupnému kolapsu,” tvrdí Danko. 

Predseda NR SR Andrej Danko vystúpil na pôde českého parlamentu. FOTO: archív

Iba tretí cudzinec

Predseda Národnej rady Andreja Danka bol iba tretí zahraničný politik, ktorý v ére samostatnosti Českej republiky vystúpil v pléne ich parlamentu.  Pred ním tu rečnil iba bývalý ruský prezident Boris Jeľcin a predseda Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Paul Ryan.

Za vystúpenie v Rusku bol kritizovaný

Predseda parlamentu Andrej Danko vystúpil takmer presne pred rokom, 15. novembra 2017 ako prvý slovenský politik na pôde ruskej Štátnej dumy. Vo svojom prejave hovoril o posilnení výučby ruštiny na našich školách, nových možnostiach pre našich študentov, ale aj prehlbovaní vzájomných hospodárskych vzťahov. Okrem iného tiež vyzdvihol úlohu Ruska vo svetovej politike. Témy ako anexiu Krymu či okupáciu však nespomenul. Vyslúžil si za to kritiku od viacerých opozičných politikov a europoslancov. Tí mu vytýkali, že naša oficiálna politika je odlišná od toho, čo prezentoval v ruskom parlamente.

Kriticky sa na Dankovu adresu vyjadril v tom čase aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorému prekážalo, že s ním predseda parlamentu dopredu svoju reč nekonzultoval. Andrej Danko však vyhlásil, že si stojí za každým slovom, ktoré v ruskej Štátnej dume vyslovil.

Srbom podával pomocnú ruku 

V júni tohto roka Andrej Danko navštívil Srbsko. Počas pracovnej cesty, ktorá sa konala pri príležitosti stého výročia nadviazania diplomatických vzťahov oboch  krajín vystúpil okrem iného aj v pléne srbského parlamentu. Zopakoval, že v eurointegračnom procese budeme pre Srbou pomocnou rukou. Rovnamo ako dnes v Česku, aj tu však hovoril o potrebe zachovania si národnej identity v rámci Únie.