Domáce Top

Danko: Odkaz Pittsburskej dohody je pravdivý a stále živý

BRATISLAVA – Pittsburská dohoda spolu s Clevelandskou dohodou sú významnými dejinnými udalosťami slovenského národa v jeho modernej epoche. Pri príležitosti 98. výročia podpísania Pittsburskej dohody to vo svojom vyhlásení uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Agentúru SITA o tom informovala Eva Kliská z Kancelárie predsedu NR SR. Tieto dve dohody podľa šéfa parlamentu formovali našu prvú demokratickú štátnosť a preto by sme si tento významný medzník našich novodobých dejín mali pripomínať s úctou a vážnosťou.

“Slováci by mali dôkladne poznať svoju históriu, aby z nej načerpali nielen poučenie pre súčasnosť, ale vedeli z nej dobre a múdro projektovať aj svoju budúcnosť. Dejiny Slovenska a Slovákov nie sú o dátumoch, frázach a poučkách. Sú dejinami našich predkov, konkrétnych ľudí, ktorí Slovensko milovali, zveľaďovali a odovzdávali pre náš národ to najlepšie, uvádza vo svojom vyhlásení Danko s tým, že aj odkaz Pittsburskej dohody je svedectvom slovenských patriotov, a preto je pravdivý a stále živý.

Ako Danko dodal, dnes vieme, že “túžba dvoch národov o slobodnom a rovnoprávnom štáte bola splnená len sčasti a porušenie Pittsburskej dohody zo strany českej politickej reprezentácie naštrbilo vzájomnú dôveru Slovákov a Čechov prakticky už na začiatku spoločnej štátnosti”.

Zástupcovia slovenských a českých krajanských spolkov sa 31. mája 1918 sa v americkom Pittsburghu dohodli na slovensko-českom partnerstve. Predseda Slovenskej ligy v Amerike Albert Mamatey bol hlavným strojcom písomného záväzku dvoch slovanských národov, ktoré sa po nevydarenom spolužití v rámci Rakúsko-Uhorska rozhodli ísť cestou spoločnej štátnosti. Slovenskí a českí politici schválili program, ktorý mal spojiť Čechov a Slovákov v samostatnom štáte.

Slovensko malo mať podľa dohody svoju vlastnú administratívu, svoj snem a svoje súdy. Slovenčina mala byť úradným jazykom v škole, v úrade a vo verejnom živote vôbec. Česko-slovenský štát mal byť republikou, a jeho konštitúcia mala byť demokratická. Slováci a Česi v Amerike ponechali podrobné kroky o zriadení česko-slovenského štátu oslobodeným Čechom a Slovákom a ich právoplatným predstaviteľom na starom kontinente.

Po roku 1919 sa táto dohoda stala predmetom vnútropolitického zápasu o autonómiu Slovenska, prezident ČSR Tomáš Garrique Masaryk spochybnil jej platnosť. Tvrdil, že Pittsburská dohoda nie je právne záväzná, pretože to bola len lokálna dohoda amerických Čechov a Slovákov.