Domáce Politika Top

Danko má ignorantský vzťah k ústave, odkazuju mú liberáli

BRATISLAVA – Predseda SNS a NR SR Andrej Danko má ignorantský vzťah k ústave a k ústavným mechanizmom, ktoré v štáte zabezpečujú rozdelenie moci. Myslia si to predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, Ľubomír Galko, Jana Kiššová a Natália Blahová, ktorých stanovisko agentúre SITA poskytol Róbert Buček z komunikačného oddelenia SaS.

Podľa predstáv Andreja Danka sa nové pomery vo vládnej koalícii majú odzrkadliť aj v tom, že o odvolaní ministrov má rozhodovať politická strana, ktorá ich do funkcií nominovala, a nie premiér.

Ústavný článok 116 však podľa liberálov jednoznačne hovorí, že „návrh na odvolanie člena vlády môže podať prezidentovi Slovenskej republiky aj predseda vlády“. Preto podľa nich predseda SNS nemá žiadne právo ani legitímny dôvod odoberať premiérovi takúto kompetenciu a vynucovať si jej akceptáciu vyhrážkami o opustení koalície.

Ani hrdé, ani odborné, ani slušné

„Naopak, mal by tlačiť na to, nech premiér používa rovnaký meter a postará sa o odchod z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) tak, ako to urobil v prípade ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). Na nastoľovanie rozumných požiadaviek, ktoré by pozdvihli politickú kultúru v krajine, je však Andrej Danko zbabelý,” uvádzajú liberáli.

To, ako koná Danko a jeho SNS, nie je podľa predstaviteľov SaS ani hrdé, ani odborné, ani slušné. „Ak SNS požiadavku na oklieštenie právomocí premiéra presadí do Koaličnej zmluvy, budeme to vnímať ako konanie namierené proti ústavnému poriadku Slovenskej republiky a nenecháme takéto prznenie slovenskej demokratickej štátnosti bez odozvy,” uzavreli.

 

Foto: SITA