Domáce Politika Top

Danko má ambíciu zriadiť nový rezort. Spojencov zatiaľ nemá ani v koalícii

Danko chce návrh na zriadenie nového ministerstva predložiť na Koaličnej rade. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Danko chce nové ministerstvo. Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko plánuje na najbližšej Koaličnej rade svojim partnerom zo Smeru a Mosta-Híd predostrieť návrh na vznik ministerstva športu a cestovného ruchu. Premyslené už má aj to, čomu by sa rezort venoval či koľko by mal štátnych tajomníkov. Najskôr však potrebuje odobrenie od koaličných partnerov. Ani Robert Fico a ani Béla Bugár sa však do takéhoto projektu nehrnú. 

 

Nápad vytvoriť nové ministerstvo nezaznel z radov SNS tento týždeň prvýkrát. O vzniku nového ministerstva národniari prehovorili už koncom minulého roka v čase, keď vznikol na ministerstve školstva post nového, tretieho štátneho tajomníka. Rezort vedie nominantka SNS Matina Lubyová. Národniari na post štátneho tajomníka pre oblasť športu navrhli bývalého olympionika Jozefa Gönciho. Už vtedy mali však vyššie ambície. ”Veríme, že presvedčíme koaličných partnerov o potrebe zriadenia tohto ministerstva v najbližšej vláde Slovenskej republiky,“ uviedli vtedy.

Tému opäť otvoril Andrej Danko v apríli tohto roka. Potrebu zriadenia nového rezortu odôvodnil tým, že túto poddimenzovanú oblasť je potrebné koordinovať. Následne však o téme ostalo ticho. Teraz sa k nej však šéf parlamentu vrátil opäť s tým, že návrh chce predložiť na rokovaní stranám Smer-SD  a Most-Híd. Venovať by sa mu mali už na najbližšej koaličnej rade. „V kompetencii by malo prezentáciu nášho milovaného Slovenska v zahraničí, rozvíjanie cestovného ruchu a taktiež športu,” uviedol. Podľa neho sú to všetko oblasti, ktoré majú veľký potenciál a musia sa rozvíjať. Ministerstvo by malo mať zároveň dvoch štátnych tajomníkov pre každú oblasť. “Tento nový rezort by prevzal niektoré kompetencie z iných ministerstiev, rezortu zahraničných vecí, školstva či dopravy,” vysvetlil Danko. Všetko však vraj bude predmetom diskusie s koaličnými partnermi. Tí sa však zatiaľ k tomuto zámeru stavajú vlažne.

Ministerstvo školstva má v súčasnosti štátneho tajomníka pre oblasť špoortu Jozefa Gönciho. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Spojenci sa zatiaľ nehlásia

Danko chce návrh predostrieť koaličným partnerom už na najbližšom rokovaní Koaličnej rady. Či však u nich aj pochodí je nateraz otázne. Ako uviedol Most-Híd na čele s Bélom Bugárom, “odhliadnuc od toho, že podpora cestovného ruchu a športu je potrebná, v strane Most-Híd si kladieme otázku, či si táto podpora vyžaduje vytvorenie ďalšieho miniterstva a navýšenie štátnych výdavkov.” 

Inak to vidia v Smere. Sociálni demokrati sú presvedčení, že cestovný ruch, ktorý zohráva veľmi dôležitú úlohu v rozvoji regiónov, ako aj šport, sú doležitým výchovným nástrojom pre deti a mládež a zaslúžia si zvýšenú pozornosť. Pred voľbami sa im však do zriadenia nového rezortu ísť nechce. Ako totiž na margo návrhu dodali, vnímajú ho “ako výzvu novej vlády, ktorá vzíde z nadchádzajúcich parlamentných volieb.”

Šport by mal mať podľa Danka vlastný rezort. Zdroj: TASR / Jozef Ďurník

Opozícia nešetrila kritikou

Nadšenie Dankov nápad nevzbudil ani v radoch opozície. Najsilnejšia opozičná parlamentná strana SaS Dankovi odkázala, že „Slovensko nepotrebuje ďalšie ministerstvá, ale kvalifikovaných ministrov a vládu, aby dokázali správne riadiť jestvujúce úrady.” Všetky sektory bez ohľadu na to, čomu sa venujú, potrebujú podľa nich pre svoj rozvoj dobré podnikateľské prostredie. “Alfou a omegou dobrého podnikateľského prostredia je, že na trhu platia rovnaké podmienky pre každého, a nie osobitné zvýhodnenia, čo je doména tejto vlády,“ uviedla Jana Kiššová.

O zbytočnom nalievaní verejných financií do vzniku nového ministerstva hovorí aj ďalší opozočný subjekt OĽaNO. Cestovný ruch síce považujú za dôležitú súčasť ekonomiky, avšak podľa nich sa v súčasnosti už však na rozvoji cestovného ruchu podieľajú viaceré ministerstvá, či už ide o ministerstvo školstva, kultúry, životného prostredia a ďalšie.

Naopak, Kollárovo hnutie Sme rodina sa na záležitosť pozerá inak. Ak by takémuto návrhu predchádzala seriózna diskusia, tak by za určitých okolností považovali nové ministerstvo za prospešné. “V tomto prípade však ide len o predvolebnú iniciatívu pána Danka, zameranú na jeho zviditeľnenie a propagáciu, preto tento nápad predsedu SNS považujeme za niečo, čo je zbytočné vôbec komentovať.” uviedli.

Nový rezort by mal v kompetencii prezentáciu Slovenska v zahraničí, rozvíjanie cestovného ruchu a taktiež športu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Nie každý je proti

Podporu Dankovmu nápadu naopak vyjadril Zväz cestovného ruchu. S jeho zástupcami rokoval Danko počas týždňa v Starej Lesnej. To, že je takáto inštitúcia potrebná, potvrdil Ján Svoboda, viceprezident Zväzu cestovného ruchu. „Po vybudovaní rezortu cestovného ruchu a športu volajú ľudia aj v regiónoch a samosprávach. Je dôležité, aby sa riešili problémy turizmu,“ uviedol predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry a podpredseda ZMOS-u Michal Sýkora.

Mimoparlamentné KDH zasa pripomenulo, že oni o takomto ministerstve hovorili už v marci tohto roku. “Uvedomujeme si, že Slovensko má v cestovnom ruchu veľký potenciál, a preto by cestovný ruch nemal byť len pričlenený pod nejaké ministerstvo. Táto oblasť je piatym kolesom pri ministerstve dopravy. Tým, že by bol minister pre cestovný ruch a šport, tak by bola priama aj politická kompetencia, mal by aj reálne výkonné kompetencie a mal by aj zodpovednosť za to, aby našu krajinu v prvom rade vedel spropagovať vo svete,” uviedli.