Domáce Politika Top

Danko je pohoršený z Holjenčíka, s Ficom o ňom ale nehovoril

BRATISLAVA – Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko podľa vlastných slov nevedel, že premiér Robert Fico sa dnes stretne s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefom Holjenčíkom. Ako povedal na dnešnej tlačovej besede, s Ficom nehovoril už štyri dni.

Dôvodom je práve téma ÚRSO. Ako Danko dodal, nevie, ako toto stretnutie ovplyvní zotrvanie Holjenčíka vo funkcii šéfa ÚRSO. Uviedol, že “koalícia sa nezlúčila do jednej politickej strany”„SNS má svoju politiku a svoju budúcnosť. Dôležité je nestratiť svoju tvár a dôveru ľudí,“ povedal s tým, že niektoré veci si musia v koalícii vysvetliť.

Pohoršenie nad Holjenčíkom

Zároveň Danko vyjadril pohoršenie nad správaním riaditeľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa Danka je bezprecedentné, keď Národná rada Slovenskej republiky vyzve vysokého funkcionára obhajovať svoje konanie a postup a ten si dovolí poslať na poslednú chvíľu list, že on, „samostatný, nezávislý, považuje za nevhodnú účasť predsedu ÚRSO na rokovaní pléna“.

Andrej Danko dnes o jedenástej v rámci hlasovania o prerokovaných zákonoch požiada poslancov o zmenu programu a prijatie uznesenia. „To uznesenie bude znieť, že NR SR prvýkrát v histórií vyjadrí nedôveru predsedovi ÚRSO. Súčasne ho vyzve, aby sa bezodkladne vzdal svojej funkcie,“ povedal s tým, že okrem toho s podporou poslancov vyzve orgány činné v trestnom konaní, aby preskúmali všetky postupy, ktoré viedli Holjenčíka k zvyšovaniu cien energií.

Konal vraj na vlastnú zodpovednosť

Podľa Danka Holjenčík konal na vlastnú zodpovednosť bez toho, aby komunikoval s vládou. Preto Danko čakal, že sa ľuďom prinajmenšom ospravedlní za svoje zlyhanie. Podľa predsedu SNS nastane prvá koaličná kríza, ak sa vládne strany SNS, Smer-SD a Most-Híd nedohodnú na spoločnom postupe ako ďalej v energetike.

„SNS bude požadovať vznik energetického holdingu alebo ako alternatívu zvýšenie angažovanosti ministerstva hospodárstva v energetike – vytvorenie samostatnej sekcie v rezorte, ktorá bude dozorovať správne hospodárenie v tejto oblasti,“ povedal Danko s tým, že to vidí ako riešenie na zlepšenie situácie.

Pred poslancami nevystúpil

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík mal dnes v úvode tretieho dňa rokovania na 12. schôdzi parlamentu vysvetliť svoje konanie vo veci zvyšovania cien energií. Jeho vystúpenie bolo naplánované na 09:00.

Podľa informácií agentúry SITA však Holjenčík pred poslancami nevystúpil, lebo sa vzdal funkcie. O tom, že sa chystá odstúpiť ako prvý ešte 23. januára informoval portál www.venergetike.sk. Podľa portálu v posledných dňoch už vládni politici hovorili aj o jeho nástupcovi.

Foto: SITA