Domáce Politika Top

Danko Ficovi: Ak chce dohodu na sudcoch, nech dá na stôl ministra

Andrej Danko má pre Roberta Fica podmienku. Zdroj: SITA / Marko Erd

BRATISLAVA – Niečo za niečo. Zákonodarcov čaká dnes o 17-tej voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Koalícia si rokovania nechala na poslednú chvíľu a za stôl si spoločne sadla až dnes cez obed. Ich priorita je jasná – dohodnúť sa a zvoliť aspoň šesť kandidátov. Či sa tak aj stane, nie je v tejto chvíli vôbec jasné. Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko si určil podmienku, s ktorou predstúpil pred koaličnú radu. Ako dopadlo jej rokovanie je však zatiaľ neznáme. 

 

Pozrite sa, ako dopadla dnešná voľba kandidátov na ústavných sudcov.

Rokovanie koalície sa krátko pred pol treťou popoludní skončilo. To, s akým výsledkom, však zatiaľ známe nie je. Ako nám odkázal šéf poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák, počkať si treba do piatej, kedy je naplánované samotné hlasovanie. Na otázku, či sa koalícia dohodla na menách uchádzačov, povedal, že “áno, všetko je na dobrej ceste.” Viac k dohode ale nechcel prezradiť. ,,Urobíme všetko preto, aby bolo zvolených čo najviac kandidátov.” Potvrdil, že sa koalícia dohodla na tajnej voľbe kandidátov.

Danko mal svoje podmienky

Koaličná strana SNS je za zvolenie aspoň šiestich kandidátov, aby bol Ústavný súd funkčný, čo jej predseda potvrdil aj pred dnešným rokovaním koaličnej rady. ,,Ja budem zastávať ten názor, aby sme našli prienik aspoň v nejakom minimálnom počte. Pre mňa je všetko otvorené a všetkému sa dokážeme prispôsobiť. Ten hlavný cieľ je, aby Ústavný súd mal aspoň minimálny počet sudcov,” povedal Danko. Má to však jedno “ale”. Šéfovi ďalšej koaličnej strany Smer-SD Robertovi Ficovi dal totiž jasný odkaz. Ak on bude ústretový pri téme ústavných sudcov, Fico mu musí sľúbiť, že nový minister financií zníži dane. Zároveň chce počuť aj jeho meno. Všetko teda bude záležať od toho, na čom sa dnes koalícia za zatvorenými dverami dohodne. Z vyjadrení členov ďalších koaličných strán vyplýva, že vôľa v koalícii je.

Premiér Peter Pellegrini a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) pred dnešným rokovaním vlády avizovali, že v koalícii budú hľadať zhodu, aby boli úspešnejší ako naposledy. „Budem rád, keď zvolíme aspoň toľko kandidátov, aby Ústavný súd mohol fungovať. Ak zvolíme viac, tak to bude veľmi dobré,“ povedal Sólymos. Dodal, že ak budú cítiť nejaké machinácie v pozadí, budú za verejnú voľbu. Práve Most-Híd pri minulej voľbe trval na verejnej voľbe napriek nesúhlasu strany Smer-SD. Mali podozrenia, že Smer rokoval o podpore kandidátov s ĽS NS.

Aktuálne sa o post na Ústavnom súde uchádza 29 kandidátov, ktorých stihol vypočuť ústavnoprávny výbor. Poslanci sa voľbou kandidátov zaoberali dnes ráno. Rozprava trvala necelú hodinu. Vystúpili len opoziční poslanci. Samotné hlasovanie čaká zákonodarcov o 17:00. Vybrať by mali 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Hlava štátu z nich má následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Ak nezvolia potrebný počet uchádzačov, opakovaná voľba bude vo štvrtok o 17:00.

 

Danko vyhlásil, že ak on bude ústretový pri téme ústavných sudcov, Fico mu musí sľúbiť, že nový minister financií zníži dane. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Rozprava patrila opozičným poslancom

Bývalý premiér a predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico pred časom zdôraznil, že koalícia má záujem zvoliť prvú skupinu kandidátov na sudcov Ústavného súdu a to tak, aby na súde sedela minimálne nadpolovičná väčšina sudcov. Na jeho vyjadrenie zareagovala v dnešnej rozprave exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená). ,,Je absolútne zvrátené uvažovať politickou vypočítavosťou, zvoliť šiestich nových sudcov a myslieť si, že Ústavný súd bude funkčný. No nebude, pretože je zásadný rozdiel, či má plénum súdu sedem ľudí, alebo trinásť ľudí. Pri minimálnom počte siedmich sudcov stačí, aby mal jeden z nich iný názor, alebo ochorel,” vysvetlila Žitňanská.

Zatiaľ čo sa koalícia dohaduje až na poslednú chvíľu, opozícia s voľbou problém nemá. Na zozname vidia dobré mená, ktoré budú voliť. ,,Za hnutie OĽaNO môžeme povedať, že v opozícii je zhoda na konkrétnych menách. Podporíme kvalitných, morálne zdatných odborníkov,” napísal hovorca strany Matúš Bystriansky. Zároveň hnutie vyzvalo koalíciu, aby k voľbe pristúpili zodpovedne.

V rozprave k voľbe kandidátov vystúpil člen ústavnoprávneho výboru z SaS Ondrej Dostál. Pléna sa spýtal, prečo sa bude o sudcoch hlasovať až dnes, keď sa schôdza v Národnej rade začala už minulý utorok. Podľa neho je za tým politika a taktizovanie. ,,Boli prezidentské voľby a vládna koalícia zrejme chcela hlasovať až potom, ako budú známe výsledky volieb. Ešte asi žila možnosť, že by zvíťazil Maroš Šefčovič.” Skonštatoval, že by to otvorilo Robertovi Fico dvere na Ústavný súd.

SaS a OĽaNO sú za verejnú voľbu v parlamente. ,,Je dôležité, aby verejnosť vedela, ako rozhodujeme a za koho hlasujeme,” povedal v rozprave Dostál. Sme rodina sa zúčastní voľby bez ohľadu na to, či bude verejná alebo tajná. Pri voľbe sa bude riadiť predchádzajúcou dohodou s opozíciou na desiatich menách. ,,My máme tých desať mien. My neotáčame, nerobíme kšefty,” povedal šéf Sme rodina Boris Kollár. K pôvodným desiatim dohodnutým menám podľa neho pripoja ďalších päť kandidátov, ktorých považujú za dobrých.

 

Kollár potvrdil, že ich strana má desať mien z minulej voľby a pridali päť svojich. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prvá neúspešná voľba

Prvá voľba uchádzačov na sudcov Ústavného súdu sa skončila fiaskom. Celý proces sa točil okolo expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý trval na tajnej voľbe. Zákonodarcovia v prvom kole ale odhlasovali verejnú voľbu. Poslanci Smer-SD kvôli tomu odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Voľbu sabotovala aj strana SNS. V parlamente tak nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. O dva dni neskôr sa konalo druhé kolo hlasovania. Ústavnoprávny výbor rozhodol o verejnej voľbe. K hlasovaniu malo dôjsť pred obedom. Koalícia ale dohodu na menách nemala a tak hlasovanie presunuli na večer. Napriek tomu sa im ani v druhom kole hlasovania nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta.

Kandidáti na ústavných sudcov

 

Galéria
Ústavný súd SR . Zdroj: ustavnysud.sk
Koaliční partneri zatiaľ návrh rozpočtu nevideli. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov už piatykrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next