Domáce Politika Spoločnosť Top

Danko avizuje ďalšie zmeny pre zamestnávateľov. Trináste platy budú fungovať inak

Andrej Danko tvrdí, že novela zákona pomôže najmä zamestnancom.

BRATISLAVA –  Zamestnávateľov zrejme čakajú ďalšie zmeny. Týkať sa budú 13. a 14. platov. Slovenská národná strana sa totiž rozhodla novelizovať svoj vlastný zákon. Ten pritom nie je v platnosti ani rok. 

Poslanci SNS predložili pozmeňujúci návrh zákona, ktorý sa týka poskytovania zvýhodneného 13. platu a následne 14. platu. Po novom sa má v prípade zvýhodnenia 13. mzdy podmienka priemerného mesačného zárobku nahradiť pevnou sumou vo výške 500 eur.

„Uľahčenie tejto podmienky umožní väčšiemu množstvu zamestnávateľov vyplatiť daňovo a odvodovo zvýhodnený 13. plat a následne aj 14. plat pred vianočnými sviatkami. Očakávame, že oveľa väčšie množstvo zamestnancov za týchto podmienok od zamestnávateľov postupne dostane vyplatenú 13. mzdu,“ uviedol predseda parlamentu Andrej Danko.

13. plat by mal byť vyplácaný v letných mesiacoch a 14. zase v tých zimných. Zmeny by mali začať platiť od 30. apríla tohto roka a podľa SNS by mali prispieť k zvýšeniu záujmu firiem vyplácať tieto odmeny.

„Prax ukázala a súčasne nám prišli rôzne podnety, ako vylepšiť už platný zákon o odmenách vo forme ďalších platov.Navrhli sme túto novinku a dúfam, že ľudí poteší najmä pred letnými prázdninami,“ dodal predseda parlamentu.

Výrazné zmeny nebudú

Zamestnávatelia však majú na vec iný názor. “Systém odmeňovania a teda aj vyplácanie 13. a 14. platu považujeme za internú záležitosť každého podnikateľského subjektu, ktorý sám najlepšie vie aké sú jeho ekonomické možnosti,” napísala pre Glob.sk Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. Podľa nej môže novela zvýšiť záujem o vyplácanie 13. platov, ale nie výrazným spôsobom.

Zákon má podľa asociácie hneď niekoľko negatív. “Legislatíva o 13. a 14. plate je veľmi zložito nastavená, čím ho robí pre väčšinu zamestnávateľov nezaujímavým nástrojom. Zákon pri vyplácaní 13. a 14. platu stanovuje určité podmienky, ktoré môžu niektorým podnikateľom komplikovať uplatnenie tohto druhu benefitu,” tvrdí hovorkyňa. Podľa nej by zamestnávateľom ale aj zamestnancom viac pomohlo celkové zníženie odvodového a daňového zaťaženia.

“Mnohí zamestnávatelia by preto uvítalizjednodušenú formu podmienok, príp. skôr celkové systémové zníženie daňového a odvodového zaťaženia. Ak by sa znížilo celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce, zamestnávatelia by mali nižšie náklady a zároveň zamestnanci by mali vyššie príjmy,” tvrdí hovorkyňa.

Problémom je tiež samotná pointa Dankovej novely. Podstatná zmena je totiž len v nastavení konkrétnej sumy – 500 eur – namiesto doterajšej “priemernej mzdy” zamestnanca. Asociácia zastáva názor, že odvodová úľava by mala  byť poskytnutá do plnej výšky poskytnutého platu. Tento nárok si navyše nemôže uplatniť každý. Bezodvodový plat sa týka v prípade 13. platu zamestnancov, ktorí sú vo firme minimálne 2 roky a v prípade 14. platu ide dokonca o štyri roky.