Domáce Politika Top

Danka chceli znova odvolať. A znova z toho nebolo nič

Predsedu parlamentu Andreja Danka chceli odvolávať už po tretíkrát. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Andrej Danko ostáva aj po dnešku na svojom mieste. Poslanci program mimoriadnej schôdze, na ktorej opozícia chcela šéfa národnej rady už po tretíkrát odvolávať z funkcie kvôli kauze týkajúcej sa jeho rigoróznej práce, neodhlasovali. Danka opäť podržali koaliční partneri.

 

To, že sa schôdza nakoniec napriek tomu, že bola riadne zvolaná na dnešné poludnie, neuskutoční, avizovala koalícia už vopred. Poslanec strany Smer-SD Erik Tomáš povedal, že “nevidia zmysel toho, aby opäť v pléne rokovali o tejto téme.” To, že za program schôdze nezahlasuje ani Most-Híd ešte pred jej začiatkom potvrdil aj šéf poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák.

Poslanci boli nakoniec s mimoriadnou schôdzou vybavení za päť minút. Za návrh jej programu hlasovalo 65 poslancov, proti bolo 74 a zdržali sa dvaja. “Konštatujem, že program schôdze schválený nebol, a týmto vyhlasujem 41. schôdzu za skončenú,” povedal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd). Rokovanie pokračuje prerušenou, 40. schôdzou.

Pre opozíciu je Danko podvodník

Opoziční poslanci, ktorí sa pod návrh podpísali zdôvodnili, že schôdzu zvolali, lebo “Andrej Danko je usvedčný podvodník a klamár, ktorý získal a užíva svoj titul podvodným spôsobom.” Ako dôkaz uvádzajú “nespochybniteľné stanovisko Účelovej komisie UMB, s ktorým sa stotožnili významné autority akadmickej obce na Slovensku.” 

Spomínaná účelová komisa zriadená na banskobystrickej univerzite ešte na jeseň minulého roka, začiatkom januára skonštatovala, že medializovaná dvojica rigoróznych prác “obsahuje časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov,” povedal jej predseda komisie Vladimír Janiš. Komisia posudzovala prácu šéfa parlamentu Andreja Danka a advokáta Daniela Pisáka. Obe niesli názov „Verejná správa a jej charakteristické črty.”

Sám predseda parlamentu dal k celej záležitosti len krátke vyhlásenie, v ktorom povedal, že čo sa týka samotnej komisie, “jej výnimočné zriadenie napriek verejnému tlaku som rešpektoval, a nikdy som do jej práce nezasahoval.” Ako ešte zdôraznil, “v celom texte nie je ani raz zmienené slovo plagiát”.

Z troch zvolaných schôdzí sa konala jediná 

Krátko po tom, ako sa na jeseň minulého roka vynorila kauza okolo rigoróznej práce Andreja Danka, opozícia žiadala vysvetlenie a trvala na tom, aby bola práca, ktorú šéf parlamentu medzičasom utajil, opäť dostupná verejnosti. Keď sa tak nestalo, iniciovala mimoriadnu schôdzu, na ktorej chcela šéfa parlamentu odvolať. Napriek tomu, že bola riadne zvolaná tak, ako to káže zákon, skončila fiaskom. Koalícia totiž neodhlasovala jej program. Danko následne oznámil, že svoju prácu dáva opäť sprístupniť, čo potvrdila aj univerzita. Opozícii to už však nestačilo a nakoľko existovalo podozrenie, že Andrej Danko získal titul JUDr. za plagiát, iniciovala ďalšiu mimoriadnu schôdzu.

Tá sa tentoraz aj na žiadosť šéfa parlamentu uskutočnila. Po šesťhodinovej rozprave síce Danka poslanci v tajnom hlasovaní neodvolali, počas celej rozpravy sa však nenašiel ani jeden koaličný zákonodarca, ktorý by sa v pléne postavil na jeho obhajobu.