Domáce Šport

Veľké zmeny na Tour de France. Sagan veľkými taktickými chybami prišiel o zelený dres. Alaphilippe o žltý

Slovenský cyklista Peter Sagan počas piatej etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Udrží si Peter Sagan na Tour de France zelený dres aj po piatej etape? Bude sa prezliekať aj žltý pre lídra celkovej klasifikácie? Otázky, ktoré boli dominantné pred ďalším dejstvom na francúzskych cestách.

Slovenský šampión podcenil vo štvrtej etape Tour špurt na rýchlostnej prémii a iba zhodou okolností si udržal zelený dres pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži. So Samom Bennettom mal totiž rovnaký počet bodov a “iba” lepšie umiestnenie v celkovom poradí bolo bonusom pre slovenského šampióna. Vedel to aj on sám. “Bolo pre mňa len tak-tak. Naozaj náročná etapa. Aspoň som získal nejaké body. Uvidíme, čo bude zajtra. Videl som finiš, ten by mi mohol vyhovovať,” uviedol Sagan na webe TdF.

Ukázalo sa však, že sa vôbec nepoučil a v piatej etape si chybu zopakoval. Opäť sa nechal na rýchlostnej prémii prešpurtovať nielen Bennetom, ale aj ďalšími dvomi jazdcami, skončil až štvrtý a stratil na Írskeho rýchlika sedem bodov. Ak by v podobnom duchu skončil aj cieľový špurt, mal by Sagan definitívne po zelenom drese. Taktické zlyhanie? Šetril Sagan sily? Nie úplne ideálna forma? To vedel iba on sám.

Profil 5. etapy Tour de France

Trasa z Gapu do Privasu bola jednou z mála, ktoré sú ako vyšitá pre špurtérov a hromadný dojazd. Mala 183 kilometrov a prakticky sa od štartu do cieľa išlo z kopca, hoci na trati boli dve horské prémie štvrtej kategórie. Col de Serre Colon (4,1 kilometra – 3,7 %) a Cote de Saint-Vincent-de-Barrés (2,7 kilometra – 4,2 %). To však bola iba kozmetická úprava profilu piatej etapy. Očakával sa preto súboj najlepších špurtérov.

Matteo Trentin, Giacomo Nizzolo, Sam Bennett, Caleb Ewan, Alexander Kristoff, Ellia Viviani, Brian Coquard, Peter Sagan ale aj Wout va Aert boli favorizovaní pred rozuzlením piatej epizódy Tour de France 2020. Navyše, pelotón nemal chuť pustiť do úniku žiadneho cyklistu. Malo to byť finále iba pre najrýchlejších a najlepších špurtérov. Aj keď v technickom dojazde bolo možné očakávať všetko možné.

Vývoj etapy

Profil trate, aktivita v pelotóne ale aj náročný program na najbližšie dni urobili z piateho dejstva totálne netradičnú etapu aktuálneho ročníka Tour de France. Žiadny únik, konštantné tempo cez 40 kilometrov za hodinu a príprava na hromadný špurt naznačovali, že okrem zeleného dresu ostatné farby nebudú meniť majiteľov. Žltý Alaphilippe by o svoju pozíciu prišiel iba ak by Primož Roglič vyhral etapu, čo sa javilo ako nereálne.

Najlepším vrchárom bol Benoit Cosnefroy a toho dve “štvorky” takisto nemohli vyzliecť z bodkovaného dresu. Najlepším jazdcom do 25 rokov bol zasa Tadej Pogačar a jeho pozícia bola takisto nepriestrelná. O to viac nás zaujímal zelený dres, kde Sagan dostal šach už na rýchlostnej prémii. Mat potom prišiel v cieli po hromadnom špurte.

Aj keď špurtéri mali v rukách všetky tromfy, nebol záver etapy vôbec jednoduchý. Na záverečných piatich kilometroch im život skomplikovali viaceré kruhové objazdy, veľa zákrut a tiež mierne stúpanie. Až posledný kilometer išli po rovine. Bolo to síce ideálne nastavenie pre Sagana, ale rovnako tak aj pre Alaphilippeho, van Avermaeta, van Aerta či Michala Kwiatkowského. Boj o pozície preto nastal už približne 40 kilometrov pred finišom.

Vpredu chceli byť všetci, no priestoru bolo na ceste málo. Cyklisti leteli už 30 kilometrov pred cieľom sedemdesiatkou, čo bolo šialené tempo. Hlavne keď veľmi dôležitým aspektom rozuzlenia dojazdu v Privasu mali byť kruhové objazdy. Nepadnúť a byť na správnom mieste bolo ideálnym scenárom dňa.

Záver etapy

Dva hromadné špurty v doterajšom priebehu Tour vyhrali Alexander Kristoff a Caleb Ewan. Kto bude ako tretí oslavovať? Dokáže Sagan v závere takticky, silovo a rýchlostne zvládnuť finiš v Privas? V každom prípade musel skončiť pre Bennettom, ak si chcel opäť obliecť zelený dres. V závere nahodili už aj tak super rýchle tempo tímy Ineos a Jumbo, pričom rozdelili pelotón na dve časti. Náš Peter Sagan bol však vpredu, čo bola pozitívna informácia. Posledný kilometer bol na úzkej ceste a Sagan mal výbornú pozíciu okolo desiateho miesta a špurtovať sa začalo 300 metrov pred cieľom.

Najlepší bol nakoniec opäť fenomén tejto sezóny Wout van Aert. Belgický cyklista predviedol úžasné predstavenie. Pre Sagana však bolo horšie, že Bennett bol tretí tesne pred ním a vyzliekol slovenského cyklistu zo zeleného dresu. Bennet má teraz na Sagana k dobru 9 bodov. Tretie umiestnenie v elitnej desiatke je pre slovenského rodáka takisto famózne vysvedčenie, straty bodov na rýchlostných prémiách sú zbytočnými stratami v bodovacej súťaži. Pred nami je totiž 6. etapa, ktorá je opäť kopcovitá. “Ako sa očakávalo, finišovalo sa špurtom. Dnes som prišiel o nejaké body a nejaké som získal, takže je to v poriadku. V závere som bol v dobrej pozícii, ale Van Aert predviedol výborný šprint a vyhral. Tour je dlhá a čakajú nás horské etapy, takže si musím oddýchnuť,” uviedol Sagan na webe Bory.

Ďalšia veľká zmena prišla v celkovom poradí. Domáci cyklista Julian Alaphillipe prišiel po piatej etape 107. ročníka Tour de France o žltý dres. Jazdec tímu Deceuninck-Quick Step dostal totiž 20-sekundovú penalizáciu a do žltého dresu sa obliekol Brit Adam Yates z tímu Mitchelton-S Scott. Alaphilippea potrestali za to, že si sedemnásť kilometrov pred cieľom zobral z vozidla fľašku s vodou, to pravidlá zakazujú. Podľa nich sa jazdci môžu naposledy občerstviť dvadsať kilometrov pred cieľom. “Bolo to rozhodnutie rozhodcov, nič sa nedá robiť. Nebolo to schválne, neuvedomil som si to. Teraz na to zabudneme a od zajtra pokračujeme,” skonštatoval Alaphilippe.“Nikto nechce získať žltý dres takýmto spôsobom. Už som sedel v autobuse a chystal som sa do hotela, keď mi zavolali. Keď som sa na to opýtal Juliana, povedal mi, že dostal penalizáciu,” povedal Yates.

5. etapa Gap – Privas (183,00 km)

1. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 4:21:22 h, 2. Cees Bol (Hol./Sunweb), 3. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quick Step) 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 6. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 7. Bryan Coquard (Fr./Vital Concept), 8. Caleb Ewan (Aus./Lotto-Soudal), 9. Clement Venturini (Fr./AG2R La Mondiale), 10. Hugo Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation) všetci rovnaký čas ako víťaz

Celkové poradie

1. Adam Yates (V. Brit./Mitchelton-Scott) 22:28:30 h, 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) +3 s, 3. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +7, 4. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +9, 5. Egan Arley Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 6. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma), 7. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 8. Esteban Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana), 10. Romain Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) všetci +13, … 93. SAGAN +34:05 min

Bodovacia súťaž

1. Bennett 123 bodov, 2. SAGAN 114, 3. Alexander Kristoff (Nór./SAE-Team Emirates) 93