Domáce Politika Top

Ďalšie rošády v Smere. Žigu by ako šéfa kraja mal nahradiť Raši

BRATISLAVA – Novým krajským predsedom Smeru-SD v Košickom kraji by sa mal stať košický primátor Richard Raši. Ten by mal podľa informácií agentúry SITA nahradiť vo funkcii Petra Žigu, ktorého v sobotu zvolili delegáti na sneme Smeru za podpredsedu strany.

Z rovnakého dôvodu dôjde k výmene aj na poste predsedu Smeru v Žilinskom kraji.  Doterajší predseda Juraj Blanár bol rovnako zvolený za podpredsedu Smeru. Podľa informácií agentúry SITA sa o predsedovi rozhodne medzi žilinským primátorom Igorom Chomom, ktorý je krajským podpredsedom Smeru a Jánom Podmanickým, ktorý šéfuje straníckej organizácii v okrese Čadca. Obaja sú poslancami NR SR.

Vymenovanie v januári

K vymenovaniu nových krajských predsedov by malo dôjsť v januári. „V krátkom čase dôjde k vymenovaniu nových predsedov krajov,“ oznámil predseda Smeru Robert Fico po sneme. Krajských predsedov volí a odvoláva podľa stanov strany predsedníctvo Smeru. Krajský predseda je výkonný a politický predstaviteľ strany na úrovni kraja.

Za svoju činnosť zodpovedá predsedníctvu strany. „Krajský predseda zodpovedá za politickú koordináciu činnosti okresných predsedov a za nerušený výkon politiky strany na úrovni kraja. Krajský predseda môže podať návrh na vymenovanie a odvolanie okresného predsedu,“ píše sa v stanovách Smeru.

Foto: SITA