Domáce Šport Top

Ďalšia výrazná strata Sagana v súťaži o zelený dres. V žltom zostal Adam Yates

Cyklistické preteky Tour de France 2020 presunuli pre koronavírus z júla na koniec augusta a september. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Mala to byť povinná jazda, no ukazuje sa, že o zelený dres na Tour de France bude ešte poriadny boj. Peter Sagan má totiž v bodovacej súťaži poriadne ťažkého súpera. Sama Bennetta.

Iróniou je, že ešte v minulej sezóne boli kolegovia v Bore. Ír je totiž po piatich etapách lídrom priebežnej klasifikácie a Saganovi komplikuje život nielen na rýchlostných prémiách, ale aj v cieľovej rovinke. Bennett je navyše podobný typ jazdca ako Sagan a dokáže zvládnuť aj kopcovité etapy, vie ísť do úniku a má k tomu navyše lepší podporný tím. Max Schachmann, Emanuel Buchmann či Daniel Oss sú na rovine menej efektívni ako Julian Alaphilippe, Kasper Asgren alebo Bob Jungel či Michael Morkov.

Sagan dvakrát po sebe nezvládol rýchlostné prémie a ďalší podobný luxus si už nemôže dovoliť. Našťastie fenomén súčasnej cyklistiky Wout van Aert nemá o zelený dres enormný záujem a svoje kvality podriaďuje lídrovi tímu Jumbo Primožovi Rogličovi. Inak by bol on najväčším favoritom bodovacej súťaže. Pred pelotónom sú totiž štyri ťažké etapy a najmä počas víkendu to bude peklo na dvoch kolesách.

6. etapa

Trasa šiestej etapy mala 191 kilometrov a až po métu 150 kilometrov išlo viac menej o rovinu. Až na posledných 40 kilometroch cyklistov čakali dve stúpania 3. kategórie plus “jednotka” Col de la Lusette, čo je kopec s dĺžkou 11,7 kilometra a priemerným sklonom 7,3 percenta. Následne bolo na rade stúpanie do cieľovej destinácie do Mont Aigoual, ktoré malo potenciál roztrhať balík na skupiny a skupinky.

Malo dĺžku 8,3 kilometra a končilo sa vo výške 1 560 metrov. Etapa bola ako stvorená pre Primoža Rogliča, Tadeja Pogačara, Naira Quintanu, Egana Bernala, Adama Yatesa alebo aj Toma Dumoulina. Na Mont Aigoual bol cieľ Tour de France po prvýkrát v histórii a Tour ho mala v itinerári iba raz, v roku 1987, čo bol tiež dôležitý faktor pre taktiku v šiestej etape. Únik viac člennej skupiny bol preto reálny a pravdepodobný.

Čo sa dialo na trati

Etapa sa išla presne v intenciách, ktoré sa predpokladali pred štartom. Do úniku sa dostala osemčlenná skupina, kde boli Edvald Boasson Hagen, Daniel Oss, Greg Van Avermaet, Alexej Lutčenko, Nicolas Roche, Rémi Cavagna, Neilson Powless, a Jesus Herrada. Ich odstup od pelotónu sa vyšplhal až na 7 minút a tak si aktéri podelili body na rýchlostnej prémii. Tá vo veľkom zaujímala aj Petra Sagana a Sama Bennetta. Rovnako tak ale aj ďalších elitných špurtérov. No žiadne prekvapenie sa nekonalo. Práve naopak. Sagan opäť stratil ďalšie body a jeho manko tak narástlo na 12 bodov. Jednoducho – Bennett je momentálne v lepšej fyzickej aj psychickej pohode.

Col de la Lusette

Situácia sa potom upokojila, špurtéri sa stiahli na koniec, išli si svoje tempo, aby pohodlne prišli do cieľa v časovom limite. Vpredu stále spolupracovala osmička utečencov, no hlavné scenáre a réžia 6. etapy sa odohrávali v hlavnom pelotóne. Col de la Lusette bol totiž extrémne nepríjemný kopec. Od začiatku prudký, na úzkych cestách, kde vedľa seba mohli by maximálne traja cyklisti. Pasáže v strednej časti 11 kilometrového stúpania mali pritom cez 15 percent, čo bolo ideálne na nástupy, ale náročné na tempo.

Rýchlosť oscilovala na úrovni 12 kilometrov za hodinu až ste mali dojem, že Roglič a spol. stáli. Bol to prvý vážny horský test favoritov na celkový triumf. Tempo diktoval Ineos s Bernalom, kontrolovaný Jumbom-Visma s Rogličom. Boli to tieto dva tímy, ktoré nasadili šialené tempo a prefiltrovali celý balík. Peter Sagan si išiel svoje tempo, v pokoji a bez stresu.

Záver

V najprudších pasážach Col de la Lusette sa do  sólového úniku pustil Alexej Lutčenko z Astany a keďže sa k nemu nik nepridal, išiel si kazašský cyklista pre etapový triumf. Navyše sa mohol posunúť aj v celkovom poradí. Na lídra Yatesa mal stratu päť a pol minúty a jeho odstup od favoritom sa pohyboval okolo troch minút. Etapový vavrín si Lutčenko napokon nielen zaslúžil, ale aj získal. Bol to prvý úspešný únik Tour de France 2020. Lutčenko sa k tomu aj výrazne posunul dopredu.

Za ním sa hral poker na štýl kto z koho. Adam Yates nemal chuť vyzliecť si žltý dres, ďalší jazdci z elitnej desiatky, naopak, taktizovali a čakali v závetrí. No nič výrazné sa nezmenilo a nestalo. V zelenom pôjde Bennett, v bielom najlepšieho jazdca do 25 rokov Pogačar a v bodkovanom najlepšieho vrchára Benoit Cosnefroy. Lídrom ostal Yates.

Výsledky 6. etapy (Le Teil – Mont Aigoual, 191 km)

1. Alexej Lucenko (Kaz./Astana) 4:32:34 h, 2. Jesus Herrada (Šp./Cofidis) +55 s, 3. Greg van Avermaet (Belg./CCC) +2:15 min, 4. Neilson Powless (USA/EF Pro Cycling) +2:17, 5. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quickstep) +2:52, 6. Bauke Mollema (Hol./Trek-Segafredo) +2:53, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ./Ineos Grenadiers), 8. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 9. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 10. Adam Yates (V. Brit./Mitchelton-Scott) všetci rovnaký čas, … 111. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +26:47

Celkové poradie

1. A. Yates 27:03:57 h, 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) +3 s, 3. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +7, 4. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +9, 5. Bernal +13, 6. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma), 7. Esteban Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 8. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 9. Romain Bardet (Fr./AG2R), 10. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) všetci rovnaký čas, … 103. SAGAN +57:59 min

Bodovacia súťaž

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep) 129 bodov, 2. SAGAN 117 b, 3. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates) 93

 

Mohlo by vás zaujímať