Ekonomika Top Zahraničná

Ďalšia rana pre Mayovú. Automobilka Ford sťahuje výrobu z Británie

Mayová musí kvôli brexitu čeliť obrovským tlakom aj z oblasti priemyslu. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britská premiérka Theresa Mayová síce vyrokovala v Bruseli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ), ale nenašla doteraz podporu u poslancov Dolnej komory parlamentu. I keď sa šéfka vládneho kabinetu stále snaží nájsť kompromis, zatiaľ sa jej to nepodarilo. Mnohé britské ale aj zahraničné firmy sa preto obávajú tvrdého brexitu. Niektoré z nich už presúvajú svoje podniky do zahraničia. Najnovšie oznámila tento krok aj automobilka Ford.

Na britskú premiérku rastie kvôli neistému výsledku sporov o brexit obrovský tlak aj z oblasti priemyslu. Ako informoval “The Times”, automobilový koncern Ford už pripravuje presun svojich výrobných liniek z Veľkej Británie.

Podľa týchto informácií zástupcovia spoločnosti v súkromnom rozhovore s ďalšími obchodnými partnermi Mayovej oznámili, že už pripravujú alternatívne lokality v zahraničí. Ford má v krajine dva závody na výrobu motorov a zamestnávajú 13-tisíc ľudí. Mnohí dodávatelia, ktorí zamestnávajú tisíce ďalších pracovníkov, budú týmto rozhodnutím takisto dotknutí. 

Automobilka Ford oznámila premiérke Mayovej, že presúva svoju výrobu do zahraničia. (ilustračná fotografia: TASR/AP)

Ako uviedol pre The Times jeden z účastníkov rozhovoru, aj ďalší zástupcovia spoločností vyslovili podobné varovania. “Už  nejde o eventuality. Podnikneme kroky kvôli neistote. To je realita,” povedal účastník debaty britským novinám.

Už v januári spoločnosť Ford oznámila, že v prípade tvrdého brexitu môže mať náklady až do výšky jednej miliardy dolárov (okolo 885 miliónov eur). Informoval o tom nemecký “Handelsblatt”. 

Najnovšie oznámenie prichádza len týždeň po tom, ako japonská automobilka Nissan oznámila, že chce zrušiť svoje plány na produkciu nového modelu automobilu v závode v Sunderlande.

Viac sa dočítate aj v článku: Štúdia odhalila hrozivé čísla. Britské firmy kvôli brexitu masovo opúšťajú krajinu