Domáce Politika Prezidentské voľby

Ďalší adept na post prezidenta. Krajniak odovzdal petičné hárky

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak dnes odovzdal do Kancelárie Národnej rady SR petičné hárky s podpismi viac ako 25-tisíc občanov. Krajniak sa tak už oficiálne uchádza o post prezidenta Slovenskej republiky. “Vážim si podporu ľudí a urobím všetko preto, aby som dôveru ľudí naplnil,” uviedol Krajniak.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, prezident má pomáhať občanom činmi a konkrétnou prácou pre ľudí. “Mám tri priority svojho programu – exekučná amnestia, daňová spravodlivosť a rodičovský bonus,” uviedol s tým, že ak sa stane prezidentom, tak po parlamentných voľbách dá budúcemu predsedovi vlády tieto tri podmienky, ktoré bude musieť splniť.

Podľa neho prezident môže stelesňovať pokoj, vecný prístup a svoj program alebo môže konfliktom, konfrontáciou a vytváraním nepokoja vyjadrovať svoje názory. “Keby som každý deň napadol iného prezidentského kandidáta, bolo by to zaujímavé, ale ja to tak nechcem. Prezident musí byť silná osobnosť a zaujať zaujímavým programom. Prezident tu nemá byť len na ozdobu,” uviedol.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár priblížil, že Krajniak vyzbieral 25-tisíc podpisov, aby bol občianskym kandidátom, ktorý je navrhnutý politickým hnutím. Dodal, že Krajniak sa počas celej kampane bude sústrediť na to, ako ľuďom pomáhať aj z pozície prezidenta SR.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár podporil Milana Krajniaka v jeho kandidatúre. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00. Kandidatúru už odovzdal Martin Daňo, ktorý predložil pod svojou kandidatúrou 16 podpisov poslancov NR SR. Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard Chmelár, Róbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, František Mikloško, Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov a predseda Strany maďarskej komunity József Menyhárt. Petičné hárky s potrebnými podpismi tiež odovzdal Radovan Znášik aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľby prezidenta Slovenskej republiky na 16. marca 2019. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019.

Prezidentské voľby budú 16. marca 2019. Zdroj Glob.sk/ Dávid Duducz

Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.

Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.