Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Dali mu peniaze, on z boja odišiel. Mistrík sklamal ľudí v SaS

Roberta Mistríka podporili aj politické strany SaS a Spolu, on boj predčasne vzdal. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Odstúpenie Roberta Mistríka zamávalo nielen prezidentskými voľbami, ale aj niektorými politickými stranami. Podľa informácií Glob.sk nesú rozhodnutie “svojho” kandidáta zle najmä v SaS. Práve strana Richarda Sulíka svojmu bývalému kolegovi vyjadrovala od začiatku podporu. Za Mistríka sa postavili spoločne so stranou Spolu. Mistríka už videli ako víťaza, nakoľko donedávna viedol aj v rebríčkoch verejnej mienky. 

Rozhodnutie odstúpiť z boja o palác prišlo veľmi nečakane. Kandidatúru ohlásil už v máji minulého roku ako jeden z prvých. Slovensko do niekoľkých mesiacov zaplavili jeho bilbordy. Na kampaň mu okrem iných prispela sumou 92-tisíc eur aj politická strana SaS, pri ktorej zrode v roku 2009 Mistrík stál. V známom chemikovi a vedcovi videli u Sulíkovcov veľkú nádej dostať svojho človeka do prezidentského paláca. Mistrík však SaS už druhýkrát “nechal v štichu”.

Robert Mistrík totiž z SaS v roku 2012 po nezhodách s vedením a nesúhlasom so smerovaním strany odišiel. Predseda Richard Sulík ho však napriek tomu v rozhodnutí kandidovať za prezidenta podporil. Mistrík však aj tento boj predčasne vzdal. Urobil tak po tom, ako sa mu nepodarilo presvedčiť Zuzanu Čaputovú, aby v jeho prospech odstúpila. Práve naopak – aktivistke začali narastať preferencie, čo automaticky spôsobilo pokles tých Mistríkových. To kandidát na prezidenta neustál a minulý týždeň oznámil svoj koniec.

Podľa informácií Glob.sk v SaS vzali jeho rozhodnutie zle. Niektorí členovia mu to dokonca vyčítajú. Otvorene sa však rozhodla prehovoriť zatiaľ iba poslankyňa SaS Jana Cigániková. Už pred pár dňami povedala svoj názor verejne na sociálnej sieti. “Keď po prvom negatívnejšom prieskume odstúpil, prišlo mi to zbabelé. Spomenula som si na tých ľudí, ktorí sa snažili, zbierali podpisy, precestovali kilometre. Celé mi to jednoducho prišlo veľmi ľahko hodené za hlavu. Podľa mňa tam bol ešte časový priestor zabojovať,” vyčíta Cigániková Mistríkovi aj dnes. Poslankyňa síce podporí Čaputovú – ako zvyšok opozície – Mistríka však považuje stále za lepšieho kandidáta na prezidenta.

Poslankyňa SaS nesúhlasí s rozhodnutím Roberta Mistríka. Zdroj: SITA / Branislav Bibeľ

V SaS sa vraj názory na jeho krok rôznia – niekto to považuje za dobrý krok, iní si zasa myslia to, čo Cigániková. Najväčším problémom pre SaS totiž nemusí byť to, že Mistrík odstúpil, ale že tým otvoril dvere a vytvoril priestor pre podpredsedníčku inej politickej strany. Zuzana Čaputová je totiž predstaviteľkou zatiaľ mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Je viac menej isté, že strana sa pokúsi v budúcoročných parlamentných voľbách dostať do parlamentu. S Čaputovou za chrbtom budú mať lepšiu štartovaciu pozíciu, ako by mali bez nej. V SaS tento fakt vnímajú viacerí. “Čo ale môže ubrať body Saske je to, že pani Čaputová je kandidátka konkurenčnej politickej strany, s ktorou máme spoločný košiar. Takže tam naozaj prebieha, alebo bude prebiehať nejaký boj. Takáto konkurencia je ale na druhej strane dobrá pre voliča a aj pre Sasku, lebo aspoň nezaspíme na vavrínoch,” zhodnotila Cigániková.

Šéf SaS Richard Sulík si čierny scenár pre svoju stranu oficiálne nepripúšťa. Mistríkovo odstúpenie podľa neho SaS politické body neubralo. “Vôbec nie. Pán Mistrík bol nezávislý kandidát. Po jeho odstúpení sme urobili dobré rozhodnutie a podporili sme najlepšiu možnú kandidátku,” povedal pre Glob.sk.

 

Status, ktorý Jana Cigániková zverejnila po odstúpení Roberta Mistríka: