Spoločnosť Zahraničné

Cyprus potrebuje pomoc. Nezvláda nápor azylantov

ilustračná foto Zdroj: SITA / AP

BRUSEL – Cyprus vyzval ostatné členské krajiny Európskej únie, aby z jeho územia prevzali na “spracovanie” 5000 žiadateľov o azyl. Dôvodom je výrazný nárast počtu migrantov prichádzajúcich na tento stredomorský ostrov, informovala v stredu agentúra DPA.

 

 “Musím priznať, že naše zdroje a schopnosti sú už vyčerpané a je tu riziko, že nebudeme schopní pomôcť tým, ktorí naozaj potrebujú ochranu,” uviedol cyperský minister vnútra Konstantinos Petrides v liste adresovanom viacerým členským krajinám Únie a Európskej komisii (EK).

Cyprus, ktorý má 850-tisíc obyvateľov, prijal v roku 2018 viac žiadateľov o azyl ako ktorákoľvek iná krajina EÚ. Podľa údajov Eurostatu, štatistickej agentúry EÚ, v minulom roku na Cypre požiadalo o azyl 7610 ľudí, čo je o 70 percent viac ako v roku 2017. Viac ako štvrtina žiadateľov o azyl boli Sýrčania.

Petrides upozornil, že v prvej polovici tohto roka prišlo na ostrov takmer 7-tisíc ľudí, pričom väčšina prešla cez more z Turecka alebo prišla na južnú, grécku časť ostrova, zo severocyperskej tureckej časti.

Európska komisia v stredu potvrdila prijatie listu s výzvou cyperského ministra vnútra. Exekutíva EÚ v tejto súvislosti dala najavo, že Brusel pozorne monitoruje situáciu na Cypre a už zvýšila podporu pre túto členskú krajinu. V prípade potreby je eurokomisia odhodlaná svoju pomoc ešte viac zvýšiť.