Domáce Šport Top

Cyklistický horský festival utrpenia a bolesti. Generálka na Tour de France likviduje Sagana

Slovenský cyklista Peter Sagan pred pretekmi Critérium du Dauphiné vo Francúzsku. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Horský masaker. Etapové preteky Critérium du Dauphiné totálne zmenili doterajšie zaužívané praktiky pri plánovaní jednotlivých trás. Žiadne časovky, žiadne hromadné špurty, roviny.

 

Iba kopce a ešte väčšie kopce čakajú od stredy do nedele cyklistov na generálke pred Tour de France. Nič podobné ešte v kalendári nebolo. Už dnešná prvá etapa z Clermont-Ferrand na vrchol Saint Christo en Jarez mala 218 kilometrov a päť stúpaní štvrtej kategórie, jedno tretej a jedno druhej. Štvrtok bude ešte výživnejší. Cyklistov čaká síce iba 135 kilometrov, ale na rovinu môžu zabudnúť. Za to si pochutnajú na jednom kopci štvrtej, tretej a prvej kategórie a na záver príde čerešnička na torte. 18-kilometrové stúpanie s priemerom 6,2 percenta na Col de Porte.

Aby nemali jazdci a ich tímy čas na kritiku, hneď v piatok si môžu zanadávať na trati pri 157 kilometroch v horských priesmykoch s výjazdom na Col de la Madeleine vo výške 2000 metrov a tešiť sa môžu aj na cieľ v Sain Martin de Belleville po  15-kilometrovom utrpení do kopca. Niečo podobné ich čaká aj v sobotu so šiestimi extrémnymi stúpaniami a dojazdom do lyžiarskeho strediska Megeve. Horský festival na dvoch kolesách ukončí nedeľný blok ôsmych kopcov v okolí Megeve s legendami ako Colombiere, Aravis alebo Romme. Päť etáp a ani jedna oddychová. 822 kilometrov hore a dole. S cyklistov by sa po pretekoch mohli pokojne stať horskí turistickí sprievodcovia.

Konkurencia je napriek tomu na Critérium du Dauphiné neskutočná. Na štarte sú všetci, ktorí by chceli Tour de France v tejto sezóne vyhrať. Chris Froome, Egan Bernal, Geraint Thomas, Michal Kwiatkowski, Tom Dumoulin, Primož Roglič, Steven Kruijswijk, Thibaut Pinot, Romain Bardet, Julian Alaphilippe, Wout nav Aert, Nairo Quintana, Sergio Hiquita, Miguel Ángel López, Alejandro Valverde, Mikel Landa, Tadej Pogačar či Adam Yates. Nuž a k tomu Peter Sagan a jeho tím Bora. Lídrom bude určite adept na prvú desiatku Emanuel Buchamnn, Sagan v úlohe domestika bude mať úplne iné povinnosti, na aké je bežne zvyknutý.

Ak doteraz chýbal Saganovi poriadny silový tréning, počas piatich etáp vo Francúzsku si ho dopraje do sýtosti. Testovať sa môže na rýchlostných prémiách, inak bude každého jeho umiestnenie v elitnej desiatke príjemným prekvapením a bonusom navyše. Strade Bianche bolo tepelné a prašné peklo na zemi, Miláno – Turín špurtérska exhibícia, Miláno – San Remo vytrvalostná a psychická skúška. No to, ako na tom naozaj pred Tour je, ukážu až kopce na Critérium du Dauphiné.

Ako sa predpokladalo, scenár jednotlivých etáp budú ovplyvňovať úniky a hneď ten prvý si kvinteto jazdcov Brent van Moer, Michale Schär, Tom Slagter, Niccolo Bonifazio, Quinten Hermans naplánovalo hneď po štarte a postupne mali aj šesťminútový náskok. Rozdelili si tak úvodné horské a aj jedinú rýchlostnú prémiu. Za nimi bol “pokoj zbraní.” Etapa mala viac ako 200 kilometrov a zbytočne sa stresovať nemalo pre favoritov význam ani efekt. Až posledných 20 kilometrov bolo zaujímavých z hľadiska pozícií v celkovom poradí aj v etape.

Peter Sagan sa viezol v pokoji v strede pelotónu, bez výraznejšej aktivity, stresu či nervov. Tempo bolo príjemné, pod 40 kilometrov za hodinu, teplota 24 stupňov, slnečno, fúkal slabý vietor. Podmienky vhodné aj na špurt väčšej skupiny jazdcov. Že by to bola Saganova šanca? Najmä keď posledných 200 metrov je do mierneho kopca, čo je Saganova špecialita? “Cítim sa dobre. Môj stav sa zlepšuje a tento týždeň bude veľa stúpaní. Je to posledná príležitosť potrénovať pred Tour de France. Dnes je ťažké etapa,ktorá má veľa kopcov. Posledné stúpanie by mi mohlo vyhovovať, nehovorím že uvidíme, “ povedal Sagan pred etapou.

V cyklistike je možné naozaj všetko o čom sa presvedčili van Moer a Hermans, ktorí mali po zjazde z prémie 3. kategórie Cote de Courreau a tesne pred občerstvovacím úsekom pád a museli odstúpiť. Pritom na ceste nebolo široko-ďaleko nikoho. Vpredu tak ostali iba traja jazdci a ich odstup od balíka sa postupne scvrkával. Pred poslednou porciou horských kilometrov bolo jasné, že prvý únik na Critérium du Dauphiné skončil neúspešne, hoci na sólo jazdu sa ešte dovážil Schär.

Pokoj v pelotóne trval až na métu 35 kilometrov pred cieľom, kedy to zobrali do svojich rúk Rémi Cavagna a Soren Kragh Andersen. To nevyhovovalo najmä tímu Jumbo-Visma, kde je lídrom Primož Roglič a práve Slovinec spolu s Róbertom Gesinkom prebral aktivitu a obaja poriadne rozpumpovali tempo. Z horskej porcie hodnotených stúpaní boli pred jazdcami posledné dve “štvorky” a dojazd do cieľa v Saint Christo an Jarez. Boj o žltý dres lídra Critérium du Dauphíne sa začal. Chcelo to chladnú hlavu inak ste sa mohli raz dva ocitnúť na ceste ako Quentin Pacher.

Taktická hra mala režisérov v podobe tímov Ineos, Jumbo, Deceuninck, Movistar. Posledných 10 kilometrov sľubovalo ťažké manévre elitných špurtérov aj favoritov na celkový triumf. Vpredu bola aj Bora ale Peter Sagan nie. Jeho telo aj nohy neboli na extrémne tempo, profil trate aj jej dĺžku nastavené. Sagan preto radšej šetril sily, stiahol sa dozadu a zbytočne nerobil zo seba hrdinu. Príprava na Tour má svoje priority aj princípy, takže nič vážne sa nestalo. Aj keď do optimálnej pohody a formy má ešte slovenský šampión ďaleko.

Roglič, Quintana, Bernal, Dumoulin, Froome,Pinot? Kto to bude? Alebo im vypáli rybník Rigoberto Uran? Nastúpil tri kilometre pred vrcholom a hon na líšku dostal zelenú. Všetci vzadu pridali, no zabudli na jedného muža s mimozemskými schopnosťami. Wouta van Aerta. Belgičan totiž prešpurtoval všetko čo mu stálo v ceste a vyhral prvú etapu Critérium du Dauphiné. Druhý napokon skončil Daril Impey a tretí Egan Bernal. Peter Sagana skončil na 93.mieste so stratou 7:33 min na van Aerta.

Všetkých jazdcov čakala v cieli aj nepríjemná a šokujúca informácia. Majstrovstvá sveta, ktoré boli naplánované od 20. do 27. septembra vo Švajčiarsku sa neuskutočnia. Vláda pre pandémiu koronavírusu predĺžila zákaz organizácie podujatí s viac než 1000 účastníkmi do 1. októbra. Uvažuje o náhradnom európskom dejisku, v hre je predovšetkým Taliansko, konečné rozhodnutie musí padnúť do 1. septembra.

Výsledky 1. etapy pretekov Critérium du Dauphiné

1. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 5:27:42, 2. Daryl Impey (JAR/Mitchelton-Scott), 3. Egan Arley Bernal Gomez (Kol./Ineos), 4. Alejandro Valverde (Šp./Movistar), 5. Tadej Pogačar (Slov./UAE Team Emirates), 6. Alexej Lucenko (Kaz./Astana), 7. Sergio Andres Higuita Garcia (Kol./EF Pro Cycling), 8. Benoit Cosnefroy (Fr./AG2R la Mondiale), 9- Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma), 10. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) – všetci rovnaký čas ako víťaz, 93.Peter Sagan + 7:33 min

Mohlo by vás zaujímať