Domáce Top

Cvičenia Slovak Shield absolvujú vojaci aj tento rok

BRATISLAVA – Slovenskí vojaci sa opäť pripravujú na sériu cvičení s názvom Slovak Shield (slovenský štít) 2016, ktoré sa uskutočnia na jeseň tohto roka v spolupráci s vojakmi krajín V4 a ďalšími spojencami. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková, v rámci jednotlivých fáz budú preverovať reakcie vojakov na rôzne druhy ohrození, a to od nevojenských až po potrebu nasadenia mnohonárodného zoskupenia na obranu územnej celistvosti jedného zo spojencov.

Základom série cvičení Slovak Shield 2016 budú dve aktivity – Modrá vlna, ktorá sa uskutoční v dňoch 23. až 27. mája a Slovenský štít, ktorý je naplánovaný na 29. septembra až 14. októbra. Okrem toho sa uskutoční aj neočakávané cvičenie Nový horizont a medzinárodné cvičenie jednotiek protivzdušnej obrany Tobruq Legacy 2016. Väčšinu cvičení pre vojakov zorganizujú v Centre výcviku Lesť, využiť chcú však aj ďalšie výcvikové zariadenia útvarov ozbrojených síl na celom území Slovenska.

„Súčasná bezpečnostná situácia v regióne nás núti byť neustále náročnejší v stanovovaní si cieľov a aj preto od vojakov očakávam vysoké nasadenie,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Milan Maxim.