Regióny Domáce Prievidza Politika Kauzy Top

Čo skrýva zakladateľka SPOLU? Ďalší pokus Macháčkovej o ututlanie pozemkovej kauzy nevyšiel

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Katarína Macháčková robí všetko pre to, aby svoj pozemkový škandál čo najrýchlejšie upratala. Kauza sa naťahuje už dlhé mesiace a komisia, ktorá ho rieši, sa snaží vyšetriť ho do detailov. To sa však nepáči primátorke Prievidze, ani členom zastupiteľstva, kde má väčšinu. Macháčková tak urobila už druhý pokus a opäť sa pokúsila pátranie komisie po jej minulosti zmariť. 

 

Macháčkovej pozemkový škandál sa vyšetruje najmä vďaka medializácii prípadu. Ešte na jeseň minulého roka sa prevalilo, že nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých dnes stojí jej dom, podivným spôsobom. Pozemky totiž kedysi patrili mestu Prievidza, kde Macháčková pôsobila ako poslankyňa. Pozemky chcela najskôr získať štandardnou cestou, teda odkúpením od mesta. Keď jej to nevyšlo, rozhodla sa pravidlá obísť a k pozemkom sa dostala cez akési “biele kone.” Kauzou sa po medializácii začali zaoberať aj poslanci NR SR.

V čase, kedy sa prípad mal stať, však Macháčková nebola poslankyňou NR SR. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií preto odstúpil celú kauzu mestu Prievidza, kde o ňom rozhoduje špeciálna komisia zložená z miestnych poslancov a to naprieč politickým spektrom. V komisii tak Macháčková nemá väčšinu a to napriek tomu, že sa o to snažila. 

Koordinovaná snaha o ututlanie?

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva 13. mája sa Macháčková pokúsila ukončenie svojej kauzy popohnať. Zasadnutie mestského zastupiteľstva sa už takmer končilo. Slovo mal Peter Krško, člen strany SPOLU a predseda Komisie pre uplatňovanie Ústavného zákona č.357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, teda tej komisie, ktorá rieši Macháčkovej kauzu. Najkôr hovoril o majetkových priznaniach poslancov. Tento bod bol riadne zaradený do programu schôdze.

Po tom, čo tému majetkových prinaní poslanci vyriešili, začal Peter Krško hovoriť o činnosti komisie a o kauze primátorky. “Podľa mňa sa to naťahuje,” povedal Krško na margo vyšetrovania kauzy poslankyne Macháčkovej. To, že vyšetrovanie tejto kauzy tvrá už niekoľko mesiacov, však nie je vina komisie. Tá si vyžiadala dokumenty a zvukové záznamy z mestského zastupiteľstva v roku 2006, ktoré majú dokázať, že Macháčková mala o pozemky skutočne záujem. “Momentálne stojíme na tom, že si komisia vyžiadala zvukový záznam z roku 2006, ktorý chce zanalyzovať,” hovoril Krško. Uviedol tiež, že hoci je komisia iba poradný orgán, malo by sa čo najskôr pristúpiť k ukončeniu podania.

Zľava: Bývalí členovia strany Sieť Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Zuzana Zimenová. Zdroj: archív

Faktickou poznámkou mu odporoval poslanec Richard Takáč, ktorý je tiež členom komisie. Bol prekvapený, že Krško hovoril poslancom o veciach, ktoré sú ešte len v štádiu riešenia a nie sú ukončené. “Myslím si, že je také dosť zvláštne to tu riešiť a informovať o tom, keď to ešte nie je ukončené,” povedla na zastupiteľstve Takáč. Keď dohovoril, okamžite sa k slovu prihlásila poslankyňa Helena Dadíková, ktorá sa do zastupiteľstva taktiež dostala za stranu SPOLU. “Podávam poslanecký návrh, aby mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, ktorým uloží komisii povinnosť, aby predložila na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva doklady a písomnosti za účelom prijatia rozhodnutí,” navrhla Dadíková. “Komisia je poradný orgán. Rozhodnutie nemôže prijať nikto iný, len toto zastupiteľstvo,” povedala Dadíková. Z videozáznamu zo zasadnutia je očividné, že Dadíková mala tento návrh vopred pripravený a že zo strany poslancov SPOLU išlo o koordinovanú snahu urýchliť vyšetrovanie Macháčkovej kauzy. Samotná primátorka podotkla, že vyšetrovanie trvá dlho a že na rozhodnutie existuje 60 dňová lehota. To však nemusí platiť, pokiaľ poslanci čakajú na dokumenty a rozhodovanie neviazne kvôli ich nečinnosti. Snaha popohnať rozhodnutie však primátorke nevyšla.

Skutočne to vyzeralo, že zastupiteľstvo návrh Dadíkovej odsúhlasí a komisii prikáže už na júnovom zastupiteľstve predložiť materiály. Komisia má zasadať už 6. júna, potrebné materiály stále doručené neboli a mohlo by to tak znamenať, že by sa pred členov komisie ani len nedostali. Zasiahla však kontrolórka mesta Henrieta Gebrlinová, ktorá poslancov upozornila, že nemajú právo komisii prikázať nič, pretože je tvorená zo zákona. Môžu jej len odporučiť. Tak sa nakoniec aj stalo, poslanci prijali uznesenie, na základe ktorého odporučili komisii predložiť zastupiteľstvu potrebné náležitosti. Komisia tak môže svoje podozrenia preveriť bez nátlaku.

Obavy o kariéru?

Rozhodnutie o tom, či Macháčková porušila zákon alebo nie, bude skutočne prijímať mestské zastupiteľstvo. V tom má primátorka väčšinu a je preto viac ako nepravdepodobné, žeby rozhodli, že k porušeniu došlo. Snaha jej poslancov o urýchlenie rozhodnutia komisie preto vyvoláva množstvo otáznikov.

Richard Takáč si myslí, že Macháčková má obavy, aby sa neprevalili nejaké nové skutočnosti a snaží sa tomu zabrániť takýmto spôsobom. “Boli dohodnutí. Boli na to nachystaní,” povedal Takáč pre Glob.sk. “Oni to chcú už dostať do toho štádia, že silou mocou to už ukončiť,” hovorí Takáč. “Ako keby sme sa mali dostať ešte k nejakým novým skutočnostiam, ktoré preukazujú možno niečo ešte ďalšie, úplne iné,” hovorí Takáč. Komisiu zaujímali záznamy z roku 2006, kedy prebehol celý proces, počas ktorého primátorka žiadala o pozemky. Tá stiahla žiadosť až na konci celého procesu, kedy sa zistilo, že keďže je poslankyňou, musela by pozemok kúpiť pomocou verejnej obchodnej súťaže. Tam nastal kameň úrazu a Macháčková svoju žiadosť stiahla. “Ja si kladiem otázku prečo to tak rýchlo naháňajú, aby sme to čo najskôr rozhodli. My sme komisia, ktorá to má nejakým spôsobom zhodnotiť, zistiť k tomu potrebné skutočnosti a dať na zastupiteľstvo rozhodnutie, že sa buď porušilo alebo neporušilo. V konečnom dôsledku aj tak zastupiteľstvo rozhodne že k porušeniu nedošlo, pretože primátorka má väčšinu,” hovorí. Podľa neho sa môže primátorka báť ďalších skutočností, ktoré by mohli vyplávať na povrch a skomplikovať jej prípadnú kandidatúru do NR SR.

Samotná primátorka opakovane tvrdí, že ide o náhodu a že na získanie pozemkov rozhodne nezneužila svoju funkciu.

Komplikovanou cestou za vysnenými pozemkami

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. Nepodarilo sa jej ich však na prvý pokus získať. O dva mesiace neskôr sa o tie isté parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli ďalšie dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdí, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

Galéria
Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Dušan Hein
Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková mala záujem o pozemky už v roku 2006. Zdroj: Archív
Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: TASR – Andrej Galica
navigate_before
navigate_next