Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Čo s domácim miláčikom, ak vás čaká štátna karanténa? S vami ísť nemôže

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Koronavírus robí vrásky na čele mnohým Slovákom vracajúcim sa domov zo zahraničia. Od pondelka je totiž pre nich povinná štátna karanténa. Návrat zo zahraničia tak už nie je taký jednoduchý. Na prísne opatrenia dohliada polícia. V povinnej izolácii zostávate až dovtedy, kým výsledky testov potvrdia negatívny výsledok. Situácia sa komplikuje najmä pre tých, ktorí sa vracajú s domácimi miláčikmi. Tie majú totiž do štátnych zariadení zákaz vstupu.

 

Od pondelka platia na Slovensku opäť prísnejšie opatrenia. Ak sa vraciate zo zahraničia na Slovensko, musíte absolvovať štátnu karanténu. Doba pobytu závisí od vykonania testov na koronavírus. ,,Následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní,” informuje Úrad verejného zdravotníctva. Následnú domácu izoláciu musia dodržiavať aj osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti s dotyčným. Štátnej karanténe sa však niektorí Slováci vyhnú. O výnimkách sa dočítate TU.

Veľkým problémom sú domáce zvieratá. Tie do štátnych zariadení nemôžu. ,,Žiadne z karanténnych zariadení nie je určené pre zvieratá. Dôrazne upozorňujeme a vyzývame ľudí, ktorí majú v úmysle vrátiť sa na územie Slovenska a sú majiteľmi domáceho zvieraťa, aby pred vycestovaním zabezpečili pre svojho domáceho miláčika miesto, kde počká, kým oni absolvujú karanténu,’’ informuje pre Glob.sk z tlačového odboru rezortu vnútra Petra Friese. 

 

Zvieratá do štátnej karantény nemôžu. Zdroj: pixabay.com

Útulok nie je hotel

Ak sa o vášho miláčika nemá kto postarať, v takom prípade vám nepomôžu ani útulky. Tie totiž trpia nedostatkom krmiva, materiálnej a hlavne finančnej podpory, preto nevedia tieto zvieratá prijať. ,,Útulky potrebujú umiestňovať zvieratá do rodín, nie naopak. Nie sme psie hotely. Psy, mačky a ďalšie spoločenské zvieratá sú rodinnými príslušníkmi, o ktoré je potrebné sa riadne postarať,’’ zdôrazňuje pre Glob.sk zo Slobody zvierat Kristína Devínska. Takisto odporúčajú pri návrate zo zahraničia vopred si zaobstarať opateru o zvieratá.

Sloboda zvierat zatiaľ zaznamenala dva prípady, kedy sa na ňu obrátili ľudia s prosbou o pomoc. Majitelia psov sa vracali do zahraničnej krajiny zo Slovenska. ,,Psíky zostali výnimočne u nás. Jednalo sa o zvieratá, ktoré boli adoptované z nášho útulku,’’ skonštatovala Devínska. Ak ľudia nemajú zviera kam dať, rezort vnútra odporúča vycestovanie prehodnotiť. ,,Návrat na Slovensko nie je povinnosťou, prioritou štátu je chrániť ľudské zdravie a životy,’’ dodáva Petra Friese.

 

Útulky potrebujú umiestniť zvieratá do rodín, nie naopak. Zdroj: Sloboda zvierat

Koronavírus u zvierat

Zákaz zvierat v štátnych karanténach vysvetľuje ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš. ,,Prítomnosť koronavírusu sa už potvrdila a diagnostikovala aj u zvierat, hlavne u psov. Z tohto dôvodu, prirodzene, to zviera do štátnej karantény nemôže ísť s majiteľmi a je dôležité toto zviera dať do opatery, aby nebolo zdrojom nákazy. Do obdobia, pokiaľ sa u majiteľa nevylúči koronavírusová infekcia, by zviera takisto malo byť izolované.’’

Ak cestujete so zvieraťom v rámci Európy, je dôležité mať pas spoločenského zvieraťa. Zviera musí byť začipované a takisto musí mať vykonané všetky zdravotné skúšky. Pokiaľ prichádzate z tretích krajín, tam sú opatrenia prísnejšie. ,,Tam máme prípady aj z Číny. Pokiaľ nenapĺňajú podmienky pre prevoz zvieraťa z tretích krajín, tak sme im to nepovolili,’’ hovorí Jozef Bíreš. Dôležitá je vakcinácia proti besnote, sledovanie titra protilátok a pokiaľ je potrebné, tak aj odčervenie.

 

Koronavírus potvrdili aj u zvierat. Zdroj: pixabay.com

Pozor na registráciu

Bíreš rovnako upozorňuje na registráciu. ,,Tak, ako sa majú ľudia dopredu nahlasovať, teda tí, ktorí cestujú na Slovensko, aby nahlasovali aj svoje zvieratá, pokiaľ ich so sebou prevážajú, aby sme sa my vedeli na to pripraviť.’’  ŠVPS totiž má dve karanténne stanice vo Veľkom Krtíši a v Martine, ktoré sú určené práve pre zvieratá, ktoré sa vracajú na Slovensko so svojimi majiteľmi. ,,Pokiaľ by bolo tých zvierat viac, tieto karanténne stanice musíme úplne uzavrieť pre zvieratá, ktoré su v stanici z iného titulu. Aby v takomto zariadení boli držané len zvieratá, ktoré prichádzajú s majiteľmi k nám,’’ dodáva Bíreš. Zvieratá zostávajú v karanténe po dobu vyšetrenia majiteľa na koronavírus. Ak sa výsledok preukáže negatívny, zviera si z karantény môže zobrať.

 

ŠVPS má zatiaľ dve karanténne stanice. Zdroj: pixabay.com

Pre istotu

Ak vás po zistení negatívneho výsledku čaká ešte domáca karanténa, komora veterinárnych lekárov stále odporúča obmedziť úzky kontakt so zvieratami. Ak je majiteľ nakazený koronavírusom a je v domácej liečbe, v tomto prípade treba zvážiť akýkoľvek kontakt s nimi. ,,Ak je to možné, mali by požiadať o starostlivosť iného člena domácnosti. Ak sa už musia starať o svojho domáceho miláčika, mali by dodržiavať správne hygienické postupy a ak je to možné, mali by nosiť rúška na tvár,’’ zdôrazňuje komora. 

Či už musíte byť v domácej karanténe alebo nie, v domácnosti s domácim miláčikom je dobré mať pre prípad núdze zásoby. Teda akúsi pohotovostnú sadu s krmivom, prípadne s liekmi, ktoré vaše zviera potrebuje. ,,Takúto pohotovostnú sadu môžete mať pripravenú aj pre prípad karantény alebo evakuácie,’’ vysvetľuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.

 

Počas karantény je dobré zabezpečiť opateru pre zvieratá. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: