Zahraničné

Členovia OPCW sa obávajú, že by Sýria mohla ešte vlastniť chemické zbrane

Fernando Arias - Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

HAAG – Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sa obávajú, že by Sýria mohla stále vlastniť chemické zbrane. Svoje obavy vyjadrili po tom, čo jej inšpektori objavili v sýrskom výskumnom zariadení stopy, ktoré by mohli byť po vedľajšom produkte nervovo paralytickej látky alebo jedovatého plynu. Generálny riaditeľ v správe, ktorú predložil výkonnej rade OPCW, uviedol, že stopy našli koncom minulého roka vo vedecko-výskumnom centre v Barzehu.

Kanadská vyslankyňa pri OPCW Sabine Nolke sa počas stretnutia výkonnej rady vyjadrila, že nález a správy o tom, že Sýria zničila zariadenie a muníciu, ktoré boli vyhradené na ďalší posudok, sa pridpájajú k “rastúcim dôkazom o úmyselných falošných vyhláseniach zo strany Sýrie, ničení možných dôkazov a znepokojivej pravdepodobnosti, že Sýria naďalej vlastní chemikálie Zoznamu 1”. Medzi takéto chemikálie patria sarín, VX a yperit, pripomína agentúra AP.

Generálny riaditeľ organizácie Fernando Arias okrem iného informoval aj o tom, že Sýria odmietla udeliť víza koordinátorovi tímu OPCW, ktorého cieľom je určiť vinníkov chemických útokov v krajine. Podľa britského vyslanca pri OPCW Petera Wilsona je toto rozhodnutie “úplne neprijateľné”.

Obavy vyjadrila aj zástupkyňa Fínska Paivi Kaukoranta, ktorá hovorila v mene Európskej únie. Kaukorantu znepokojuje nepretržité porušovanie povinností Sýrie voči organizácii, ktorej ešte neposkytla “úplné vyhlásenie a nezničila všetky svoje chemické zbrane a zariadenia na výrobu” takýchto zbraní.

Sýria, ktorá popiera účasť na chemických útokoch, nie je členskou krajinou výkonnej rady OPCW pozostávajúcej zo 41 členov. Vláda v Damasku sa na margo tvrdení jej členov zatiaľ nevyjadrila.