Domáce Politika Spoločnosť

Členovia činohry chcú s Laššákovou hovoriť o spôsobe voľby šéfa SND

Ľubica Laššáková. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Členovia Činohry Slovenského národného divadla (SND) žiadajú ministerku kultúry SR Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) o stretnutie. So šéfkou rezortu chcú na ňom hovoriť o spôsobe voľby generálneho riaditeľa SND. Avizujú zároveň vôľu, aby šéf vrcholnej divadelnej inštitúcie vzišiel z výberového konania.

 

“Overené zahraničné modely aplikujú niekoľko možností voľby generálneho riaditeľa, ako je konkurz, medzinárodné výberové konanie alebo verejné vypočutie radou odborníkov. Predloženie koncepcie a jej verejná prezentácia pred výberovou komisiou, zostavenou z odborníkov, je kľúčovým prvkom transparentných demokratických procesov,“ uviedla vyše tridsiatka podpísaných hercov – členov Činohry SND v stanovisku pre médiá. Dodávajú, že o pomoc a súčinnosť budú žiadať aj Výbor NR SR pre kultúru a médiá.

Svojím zámerom opätovne prejavujú nespokojnosť s odvolaním šéfa činohry Michala Vajdičku. Vnímajú to ako precedens, ktorý umožní prijímať rovnako nekoncepčné kroky do budúcnosti. Spochybňujú tiež argumenty generálneho riaditela Vladimíra Antalu, že za odvolaním bolo manažérske zlyhanie Vajdičku, súvisiace s veľkým počtom zrušených predstavení. “Odporuje to faktom z kontraktu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (MK SR) na rok 2018, kedy mala Činohra SND odohrať 618 predstavení, avšak v skutočnosti odohrala 781 predstavení, a to v prvej polovici sezóny 485 a v druhej 296 predstavení,“ uviedli členovia činohry.

Dodali, že Antala odvolal Vajdičku napriek tomu, že nadpolovičná väčšina hereckého súboru (29 členiek a členov zo 43, teda dve tretiny) mu už pred divadelnými prázdninami písomne deklarovala svoj nesúhlas s takýmto krokom.

Antala sa stal v januári oficiálnym šéfom SND. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Generálny riaditel SND Vladimír Antala odvolal 3. septembra dovtedajšieho šéfa činohry Michala Vajdičku. Zdôvodnil to nezvládnutím manažérskych povinností, ktoré bolo riešené opakovanými upozorneniami na závažné porušenie pracovnej disciplíny. Vajdička sa vyjadril, že predpokladal, že dôjde k jeho odvolaniu. Tušenie mal už vtedy, keď sa začal zúčastňovať pochodov Za slušné Slovensko a kritizovať Ministerstvo kultúry (MK) SR a generálneho riaditeľa SND. Za nového riaditeľa menoval Antala dramaturga činohry Petra Kováča. Ministerka kultúry zdôraznila, že rozhodnutie Antalu je jeho právomocou, do ktorej MK nemá právo vstupovať. Laššáková je však presvedčená, že na odvolanie Vajdičku mal šéf SND pádne argumenty. Ministerka nespochybňuje Vajdičkov umelecký kredit, aj ona však mieni, že ako mamažér zlyhal.

Celý rozhovor s Michalom Vajdičkom si môžete prečítať TU.