Domáce Kauzy

Čižnár sa zaoberá komunikáciou Šufliarskeho s Kočnerom

Peter Šufliarsky a Jaromír Čižnár - Zdroj: Topky.sk / Vlado Anjel

BRATISLAVA – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného M. K. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Andrea Predajňová. S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu (27.3.), stretnutie pokračuje aj vo štvrtok.

 

“Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,” uviedla Predajňová.

Dodala, že podľa Čižnára sa však terajšia situácia nedá porovnávať s postupom v prípade bývalého námestníka pre netrestný úsek René Vanekom. Vanek sa po dlhšej dovolenke minulý týždeň po dlhých rokoch vzdal funkcie prokurátora, keď po medializovaní jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka mu bolo zo strany Čižnára zrušené poverenie funkcie.

Na margo aktuálnej situácie ohľadne prvého námestníka Petra Šufliarskeho v prípade komunikácie s obvineným podnikateľom Marianom K. (obvinený v kauze televíznych zmeniek, pričom táto obžaloba je už na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, a najnovšie obvineným v prípade vraždy novinára Kuciaka, pozn. TASR) Predajňová konkretizovala: “Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár hneď po návrate zo zahraničia kontaktoval dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry so žiadosťou, aby sa ešte v pondelok (25.3.) s ním stretol a predložil mu inkriminovanú komunikáciu medzi prvým námestníkom generálneho prokurátora a M. K. Dozorový prokurátor ÚŠP oznámil, že v tento deň sa z dôvodu naplánovaných úkonov nemôže na stretnutí zúčastniť. Stretnutie bolo teda dohodnuté na stredu (27.3.) z dôvodu, že generálny prokurátor v utorok absolvoval dlhodobo naplánované kontrolné lekárske vyšetrenie.”

Marian Kočner v sprievode kukláčov. Zdroj: TASR – Dušan Hein

Potrebné je vyjadrenie Rady prokurátorov

“Stretnutie generálneho prokurátora s dozorovým prokurátorom ÚŠP sa uskutočnilo v stredu a trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že pracovné stretnutie bude pokračovať i dnes z dôvodu, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,” zdôraznila ďalej hovorkyňa GP SR. Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná.

Podľa slov Predajňovej generálny prokurátor zároveň podotýka, že porovnávať postup v prípade bývalého námestníka Vaneka s terajšou situáciou Šufliarskeho nie je možné, pretože v prípade bývalého námestníka ho generálny prokurátor neodvolal z funkcie, ale zrušil jeho poverenie výkonom funkcie, pretože bol len poverený výkonom funkcie námestníka pre netrestný úsek GP SR. Generálny prokurátor len podotýka, že po verifikácii komunikácie medzi Vanekom a obvinenou Alenou Zs., dôvodom zrušenia poverenia neboli len medializované informácie.