Domáce Kauzy Politika Top

Čižnár reaguje na zadržanie vraha Jána Kuciaka: Chceme aj objednávateľa

Jaromír Čižnár vyzýva k zdržanlivosti, aby nebolo zmarené vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Foto: Vlado Anjel

BRATISLAVA – Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej naberá na obrátkach. Polícia dnes od rána zasahovala na južnom Slovensku. Prvé správy hovoria o tom, že zadržali osem osôb – medzi nimi pravdepodobne aj vraha novinára. Na situáciu reaguje aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

 

O akcii informovala samotná polícia v skorých ranných hodinách. Bližšie informácie k tomu, čo sa deje, zatiaľ Národná kriminálna agentúra neposkytla. Podľa medializovaných informácií zadržala protizločinecká jednotka NAKA osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Policajti vykonávajú domové prehliadky a procesné úkony. „Prokuratúra sa nebude bližšie vyjadrovať k aktuálnym procesným úkonom,” uviedla na margo zásahu hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Verejnosť bude prokuratúra informovať okamžite, ako to dôkazná situácia dovolí.

Jaromír Čižnár zároveň žiada všetkých – najmä média – o zdržanlivosť. “Aby nedošlo k mareniu vyšetrovania, pretože  eminentným záujmom, ako v minulosti deklaroval, je objasnenie tohto trestného činu a to vrátane jeho objednávateľa, resp. objednávateľov,” odkázal prostredníctvom hovorkyne. Reagoval tak zrejme na vyhlásenia niektorých politikov o tom, že podstatné je zadržať objednávateľa vraždy, vrah nestačí.

K zdržanlivosti vyzval aj právnych zástupcov poškodených. Narážal tak pravdepodobne na exposlanca Daniela Lipšica, ktorý ako právny zástupca rodín zavraždenej dvojice okamžite komentoval policajný zásah. Neurobil tak však ako jediný. K policajnej akcii sa vyjadrujú od rána mnohí politici aj verejnosť.

“Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný,” uviedol na svojom profile. Zároveň zdôraznil, že dnes je síce dôležitý deň pri objasňovaní vraždy, zďaleka však nie sme na konci. “Vyšetrovanie nie je a nebude skončené dovtedy, kým nebudú identifikovaní, zadržaní a postavení pred súd tí najhorší a najnebezpečnejší – objednávatelia tohto ohavného činu. Tí, ktorí pre zakrytie svojich kriminálnych aktivít neváhali brutálne zavraždiť odvážneho novinára a jeho snúbenicu,” dodal Lipšic.

Daniel Lipšic ako právny zástupca rodín zavraždenej dvojice vyzval verejnosť, aby dôverovala vyšetrovaniu. Zdroj: TASR