Domáce Politika Kauzy Top

Čižnár nemá moc Kováčika odvolať. Prepojenia z Kočnerovej Threemy už preveruje polícia

Zdroj: TASR - Andrej Galica

BRATISLAVA – Roky vyzeral byť neporaziteľný. Hoci je dnes za mrežami ukazuje sa, že mal zrejme prepojenia na tie najvyššie miesta v justícii. Poznal však aj politikov a vedel ako na nich. Kočnera za mreže dostala kauza zmenky, okrem obžaloby v tejto kauze má však na krku niekoľko ďalších obvinení – okrem iného za objednávku vraždy novinára. Verejnosť počas posledných týždňov však zaujíma najmä komunikácia z jeho mobilu z aplikácie Threema. Najnovšie sa v nej spomína špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ale aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Prvým menovaným sa už zaoberá aj polícia. 

 

Kočner chcel veľa vedieť a mal peniaze. Norbert Bödör poznal tých správnych ľudí a vedel od nich získať informácie o novinároch, ale aj o postupoch vo vyšetrovaní káuz. Asi takto podľa Denníka N vyzerala schéma, vďaka ktorej sa Kočnerovi dlhé roky darilo lavírovať na hrane zákona. Podľa najnovších informácií si mal podnikateľ zo svojho mobilu písať aj o Kováčikovi a Čižnárovi. Zatiaľ čo od prvého menovaného chcel pomoc, druhý bol preňho nepriateľom.

Podľa zákona patrí Úrad špeciálnej prokuratúry SR pod Generálnu prokuratúru SR. Šéf GP Jaromír Čižnár však nemá kompetenciu priamo zakročiť a ani keby chcel, nemôže Kováčika odvolať. Podľa zákona o prokurátoroch tak môže urobiť len disciplinárna komisia, ktorá môže najvyššieho muža ÚŠP odvolať alebo ho preložiť.

Marián Kočner sa mal snažiť ovplyvňovať aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten to odmieta. Zdroj: TASR / Andrej Galica

Odvolať by ho vedela aj Národná rada ale len v prípade, že by Kováčik svoju funkciu viac ako 6 mesiacov nevykonával zo zdravotných dôvodov.

O prípad sa vraj generálny prokurátor Jaromír Čižnár intenzívne zaujíma. “Dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry informovali generálneho prokurátora SR na nedávnom stretnutí, že vo Vami spomínanej komunikácie by mohlo vyplynúť podozrenie z kontaktov niektorých prokurátorov s osobou Mariana Kočnera. Dozoroví prokurátori ÚŠP  tiež generálneho prokurátora informovali, že uložili príslušníkom polície, aby sa vecou zaoberali s tým, že ak vyplynú relevantné poznatky, bude vo veci začaté trestné stíhanie,” informovala Glob.sk hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. “Ostatným operatívnym zložkám uložili preveriť informácie, ktoré neboli doposiaľ dostatočne verifikované. O výsledku konaní budú v prípade potreby dozoroví prokurátori ÚŠP bezodkladne informovať generálneho prokurátora,” hovorí Predajňová. Dozorovými prokurátormi sa chápu prokurátori, ktorí dozorujú prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Práve pri vyšetrovaní tohto prípadu totiž orgány činné v trestnom konaní získali Kočnerov mobil.

Vytrhnuté z kontextu?

Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sú však medializované informácie klamstvom. “Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa o tom, že sa jeho meno spomína v súvislosti  s komunikáciou tretích osôb, dozvedel  len z médií a obsah týchto informácií nemá ani verifikovaný. Na spôsob a obsah komunikácie týchto osôb nemá žiadny vplyv a nemôže ani zodpovedať za to, kto sa o ňom a ako baví,” reagovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. V rozsiahlom stanovisku Kováčik tvrdí, že nikdy žiadnej osobe neposkytoval údaje o vyšetrovaní a v ničom nenapomáhal. S Bödörom vraj nemá nadštandardný vzťah, pozná ho vraj len zbežne zo športových podujatí.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Aj Kováčik sa podľa stanoviska obrátil na dozorových prokurátorov. On však z ich stanoviska vraj pochopil, že celá vec je vytrhnutá z kontextu. “Vzhľadom na skutočnosť, že má byť citovaná komunikácia dvoch osôb, ktorá sa má dotýkať špeciálneho prokurátora, požiadal špeciálny prokurátor o stanovisko dozorujúcich prokurátorov k rozsahu predmetnej komunikácie. Podľa vyjadrenia dozorujúcich prokurátorov predložená komunikácia je neúplná a vytrhnutá z kontextu,” píše hovorkyňa v mene Kováčika.

Kováčik si tiež myslí, že články v médiách sú účelové a majú poslúžiť na jeho diskreditáciu. “Opakovane uverejňované ničím nepodložené závery o protiprávnom postupe špeciálneho prokurátora sú podsúvané klamstvá, ktoré považuje za súčasť dlhodobej účelovej diskreditačnej kampane, ktorej cieľom je ustavičným opakovaním lživých informácií prezentovaných ako pravdivých vyvolávať a živiť vo verejnosti falošný dojem o jeho neprofesionalite a neetickom chovaní s cieľom dosiahnuť jeho odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora,” tvrdí Úrad špeciálnej prokuratúry vo svojom stanovisku.

Sám hovoril o svojom odchode

Voľbu špeciálneho prokurátora upravuje zákon o prokurátoroch. “Špeciálneho prokurátora volí do funkcie Národná rada Slovenskej republiky na návrh generálneho prokurátora na základe výberového konania. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je sedem rokov. Za špeciálneho prokurátora môže byť zvolený iba prokurátor generálnej prokuratúry. Tá istá osoba nemôže byť opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora,” hovorí zákon.

Kováčik do funkcie nastúpil v roku 2014. Oficiálne sa mu teda funkčné obdobie končí až v roku 2021. Špeciálny prokurátor už dávnejšie avizoval, že do konca obdobia vo funkcii nezostane. Neprezradil však ani to, kedy má v pláne odísť.

Telefón odovzdal Tóth

Polícia získala Kočnerovu komunikáciu v rámci vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Mobil obvineného podnikateľa odovzdal mužom zákona Peter Tóth, bývalý priateľ obvineného. Dnes však proti Kočnerovi vypovedá. Hoci mnohí politici i vysokopostavení členovia justície úniky z vyšetrovacieho spisu kritizujú, verejnosť si práve vďaka komunikácií z Kočnerovho mobilu dotvára obraz o fungovaní tohto podnikateľa.

Peter Tóth na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Politické špičky aj dôležití prokurátori či sudcovia. Títo všetci musia posledné mesiace vysvetľovať prepojenia a vzťahy s Marianom Kočnerom. Vyšetrovanie Kočnerových káuz totiž naznačuje, že mu po ruke neboli len politici ale aj tí, ktorí majú symbolizovať nezávislosť. Polícia nedávno niektorým sudcom a prokurátorom zhabala mobily. Jednou z nich bola aj dnes už bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská. Denník N však ešte v pondelok informoval, že Kočnerovi mal pomáhať aj Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Ten patrí k najväčším kritikom únikov z vyšetrovacieho spisu, na základe ktorých novinári informujú aj o tom, s kým si čo Kočner písal.

“Jarík nás chce popraviť”

Denník N tvrdí, že Threema, ktorú vyšetrovatelia získali z Kočnerovho mobilu, naznačuje, že Kováčik sa s nitrianskym podnikateľom pravidelne stretával. V komunikácií mali Kováčika nazývať “Dušan” a dohadovať sa, čo sa ho je potrebné opýtať. Jaroslav Mojto, Katarína Roskoványi, Pavol Galovič, všetci z GP SR. Jozef Sonderlich, okresný prokurátor KE. Pošli Dušanovi, či má proti niektorému z nich niečo. Oni o ničom nevedia,” mal písať Kočner v januári 2018. Podľa denníka sa snažil Kočner takýmto spôsobom pretlačiť na Špeciálnu prokuratúru “svojich ľudí”.

Keď sa blížil čas zatknutia Kočnera on sám si údajne začal všímať, že mu už ľudia nie sú ochotní pomáhať tak, ako v minulosti. Aj toto vyplýva zo správ z aplikácie Threema. Zatiaľ čo cez “Dušana” sa Kočner snažil vybavovať si bezúhonnosť, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára považoval za nepriateľa. “Ten Jarík nás chce všetkých popraviť. Vyskúšal si to na LB, zistil, že mu to prešlo, tak pokračuje ďalej… On zošalel,” písal Kočner nitrianskemu podnikateľovi po vražde novinára. LB je Ladislav Bašternák, voči ktorému bolo trestné stíhanie najskôr zastavené, no Čižnár neskôr prikázal Kováčikovi vo veci konať. Bašternák je dnes právoplatne odsúdený a odpykáva si dvojročný trest vo väznici v Dubnici nad Váhom. “On si tým kupuje svoju nesmrteľnosť. Chce nás všetkých odj…ť,” komentoval Čižnárove kroky Bödör.